A A+ A++

Aptekarze chcą wyjść ze stereotypu, że ich zawód sprowadza się do sprzedaży leków. Farmaceuci mają wysokie kompetencje i ogromne ambicje, aby zapewniać pacjentom szeroki wachlarz usług i opieki – piszą Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej w liście otwartym do minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

Pacjenci są gotowi na rewolucję w opiece zdrowotnej i wprowadzenie na szerszą skalę opieki farmaceutycznej. Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej piszą w tej sprawie List otwarty do minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

– Rola farmaceutów w Polsce zmienia się bardzo powoli. Zbyt wolno, by nadążyć za potrzebami społeczeństwa, które coraz szybciej się starzeje – piszą Rafał Dutkiewicz, Prezes Zarządu Pracodawców RP i Justyna Kaźmierczak, Przewodnicząca Platformy Aptecznej Prezes Pracodawców RP w liście do minister. Wskazują przy tym prognozy GUS, które mówią, że do 2060 r. co trzecia osoba w Polsce będzie w wieku 65+. – W związku z tym zapotrzebowanie na usługi w aptece i opiekę farmaceutyczną będzie tylko wzrastać.

Farmaceuci nie tylko sprzedają leki

Aptekarze chcą zmienić stereotyp, że ich zawód sprowadza się do sprzedaży leków.

– Farmaceuci mają wysokie kompetencje i ogromne ambicje, aby zapewniać pacjentom szeroki wachlarz usług i opieki. Pacjenci również tego oczekują i są gotowi na taką ewolucję. Ostatnie badanie wykazało, że 65 proc. pacjentów chciałoby, aby apteki oferowały również usługi farmaceutyczne. Zaś 62 proc. badanych uważa, że farmaceuci mają odpowiednie kompetencje do udzielania takich świadczeń – czytamy w Liście otwartym.

Coraz wyższe kwalifikacje farmaceutów

Pracodawcy RP wyjaśniają, że z najnowszego badania pt. „Ankieta dla Aptekarzy” przeprowadzonego wśród ponad 1000 farmaceutów wynika, że aż 95 proc. z nich uczestniczy w kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, a 93 proc. wyraża gotowość dalszego poszerzania swoich kompetencji. Jednocześnie jest to zawód medyczny, który czuje się bardzo niedoceniany. Niestety aż 88 proc. wskazało, że ich zdaniem zawód farmaceuty w Polce nie jest wystarczająco doceniany przez resort zdrowia. Co więcej, zdaniem 85 proc. obecny system ochrony zdrowia w Polsce nie umożliwia pełnego wykorzystywania ich kompetencji w codziennej pracy.

Jakie usługi powinny być w aptece?

Farmaceuci zabrali głos w sprawie usług, które w niedługiej perspektywie mogłyby być oferowane przez apteki. 85 proc. wskazało, że farmaceuta powinien mieć możliwość realizowania edukacji zdrowotnej w aptece, Według 86 proc. farmaceuta powinien mieć możliwość doradztwa w zapobieganiu uzależnieniom oraz wsparcia w walce z uzależnieniami, Recepta kontynuowana była najczęściej wskazywana przez ankietowanych (49 proc.) jako kolejna usługa, która powinna zostać skutecznie wdrożona w aptekach, Usługami, które wg farmaceutów powinny zostać wprowadzone w drugiej kolejności, są: przegląd lekowy (17 proc.) oraz proste badania diagnostyczne (17 proc.).

– Wyniki tego badania ponownie pokazały nam, że rola farmaceuty w polskim systemie ochrony zdrowia powinna być o wiele większa. Aptekarze mają kwalifikacje i chęci robić dla pacjentów więcej niż w tej chwili mogą. Nie można przy tym przejść obojętnie obok problemu studiów na kierunku farmacja, który niestety cieszy się coraz mniejszą popularnością wśród studentów, a niemal połowa absolwentów (46 proc.) nie jest nimi usatysfakcjonowana. Jeśli perspektywa zawodu farmaceuty stanie się bardziej atrakcyjna, rozwojowa i praktyczna, mamy szansę na przyciągnięcie na ten kierunek większej liczby kandydatów – czytamy w liście do minister zdrowia..

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego kot ma białe “skarpetki”? Ekspert tłumaczy: “genetyka, ewolucja i słodkość”
Następny artykułWypadek na DK92 w Wielkopolsce – jedna osoba ranna