A A+ A++

W trakcie przygotowań do narodzin maleństwa nie można zapomnieć o jednej z podstawowych rzeczy, jaką jest skompletowanie domowej apteczki. Dobrze, żeby znalazły się w niej zarówno preparaty na częste dolegliwości małych pociech, na przykład na katar albo biegunkę, jak i zestaw na sytuacje podbramkowe, czyli na przykład często pojawiającą się u maluszków gorączkę. Co dokładnie powinno znaleźć się w apteczce radzi położna Agnieszka Małolepszy, laureatka konkursu i ambasadorka kampanii „Położna na medal”

Na wyposażeniu apteczki powinny się znaleźć preparaty do codziennej suplementacji. Dlaczego? Bo już w szpitalu droga Mamo, dostaniesz zalecenie codziennej suplementacji witaminą D3 i preparatem DHA. Na rynku jest bardzo szeroki wybór takich preparatów dostosowanych dla noworodka. Mogą mieć postać kropli, kapsułek do wyciskania albo aerozolu. Warto też pamiętać, że jeśli mama jest po cięciu cesarskim albo maluszek leczony był antybiotykiem, to w apteczce powinno być miejsce na probiotyk w kropelkach.

Co ważne, w domowej apteczce nie może zabraknąć rzeczy potrzebnych do codziennej pielęgnacji dziecka. W szczególności powinno się zadbać o:

  • gaziki bawełniane (najlepiej jałowe) i preparat z oktenidyną do pielęgnacji pępka np. Oktaseptal
  • sól fizjologiczną w ampułkach po 5ml (0,9% NaCl) lub roztwór soli morskiej oraz aspirator do nosa
  • termometr oraz paracetoamol w czopkach lub płynie dla dzieci (można podać zgodnie z wagą maluszka, ale problem gorączki zawsze należy wcześniej skonsultować z lekarzem)
  • waciki i patyczki
  • nożyczki do paznokci
  • szczoteczka do włosów
  • w przypadku nieprawidłowych stolców (np. biegunki) podajemy probiotyk albo preparat o nazwie Smecta
  • w przypadku zaparcia warto mieć mały czopek glicerynowy
  • w przypadku kolki preparaty z simeticonem lub kateter rektalny (końcówkę przyrządu wkładamy w odbyt dziecka, aby uwolnić gazy
  • w przypadku nietolerancji laktozy suplementy z enzymem laktaza
  • termofor, na przykład z wkładem z pestek wiśni

Na liście codziennych zabiegów bardzo ważna jest również prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka, a szczególnie postępowanie ze skórą okolic intymnych. Należy się zaopatrzyć w kosmetyki specjalnie dedykowane potrzebom wrażliwej skóry niemowląt. To kremy ochronne, chroniące przed podrażnieniami. Tu doskonale sprawdzi się krem Alantan Plus – z alantoiną i deksopantenolem. Kompletując apteczkę nie można zapomnieć o preparatach na odparzenia, których używamy, gdy pojawią się zmiany na skórze. Warto zaopatrzyć się na przykład w zasypkę Alantan Plus Altek, która osusza skórę, łagodzi zaczerwienienie i swędzenie, a dodatkowo przyspiesza regenerację naskórka i działa zapobiegawczo.

Rozmawiając ze swoimi podopiecznymi, zawsze uczulam je na podstawową kwestię – należy pamiętać, że noworodek to nie dorosły i przed podawaniem jakichkolwiek preparatów warto skonsultować się z położna lub pediatrą.


“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, ósmej edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info 

Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Źródło: Informacja prasowa

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaponia. Władze prefektury Okinawa zamykają szkoły. Chcą powstrzymać czwartą falę pandemii
Następny artykułZ kamery policyjnego wideorejestratora [FILM]