Apple od lat pracuje nad projektem własnego modemu sieci komórkowej. Dlaczego jest to dla giganta z Cupertino tak ważne?
Apple jest jedną z najpotężniejszych firm produkujących komputery osobiste, tablety, smartfony oraz inny rodzaj elektroniki użytkownej na rynku. Od lat gigant z Cupertino projektuje autorskie układy scalone, które zasilają jego urządzenia. Sprzęt pracujący pod kontrolą iOS niemalże od samego początku posiada autorskie procesory (pierwszy chip w iPhone 4 w 2010 roku), a komputery Apple wykorzystują układy z rodziny Apple Silicon od 2020 roku.
Pomimo tak dużego doświadczenia w projektowaniu układów scalonych Apple w dalszym ciągu musi wspomagać się innymi firmami w kwestii modemów sieci komórkowej, które są kluczowe dla urządzeń mobilnych. Chociaż nie znajdziemy tego w danych publikowanych przez Apple wszystkie smartfony iPhone oraz tablety iPad z łącznością 5G posiadają modemy firmy Qualcomm, która znana jest rownież z projektowania własnych procesorów mobilnych na urządzenia z Androidem, a ostatnio również procesorów ARM dla urządzeń mobilnych. Tym samym jest to duży konkurent, od którego Apple jest uzależnione.
Zobacz również:
Dedykowane układy od Apple koncentrują się na tym, aby urządzenia działały lepiej – i lepiej ze sobą współpracowały. Johny Srouji przekazał, że w obszarach, w których Apple nie zauważyłoby poprawy poprzez opracowanie własnej technologii, firma chętnie korzysta z komponentów zewnętrznych. Srouji przedstawił tę strategię w wywiadzie dla CNBC w zeszłym roku.
W 2018 roku – w obliczu walki prawnej o tantiemy i patenty – Apple rozpoczęło prace nad własnym projektem modemu. Zaangażowano w nią między innymi dział projektowania modemów sieci komórkowej odkupiony od Intela. Pomimo sześciu lat nadal nie widać jednak efektów tych prac.
Apple ma bowiem nadzieję, że modem ewoluuje w bardziej zaawansowany komponent, który może ostatecznie zmienić sposób, w jaki iPhone wygląda i działa.
W ciągu ostatnich kilku lat projekt modemu Apple doznał wielu niepowodzeń. Pojawiły się problemy z wydajnością i przegrzewaniem, a Apple zostało zmuszone do przesunięcia debiutu modemu najwcześniej na przyszły rok. Wdrożenie będzie odbywać się stopniowo – zaczynając od niszowych modeli – i potrwa kilka lat. Na znak tego powolnego przejścia Apple przedłużyło umowę z dostawcą Qualcomm do marca 2027 roku.
Apple prawdopodobnie pracuje nad połączeniem modemu z układem SoC, co wpisuje się w aktualną strategię firmy – zakłada ona integracje jak największej liczby podzespołów w jednym układzie w celu zwiększenia wydajności, efektywności energetycznej, lepszego zagospodarowania przestrzeni oraz optymalizacji kosztów produkcji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS