A A+ A++

Orzeczenie zezwalające na unikanie przez Apple’a płacenia 13 mld euro zaległych podatków powinno zostać natychmiast uchylone – tak argumentował doradca prawny Europejskiego Trybunały Sprawiedliwości. To najnowsze stanowisko UE w sporze BigTechu z Brukselą i rządem irlandzkim.

Apple będzie musiał jednak zapłacić 13 mld euro zaległych podatków? Spór z UE trwa
Apple będzie musiał jednak zapłacić 13 mld euro zaległych podatków? Spór z UE trwa
fot. Taidgh Barron / /  Zuma Press / Forum

Przypomnijmy, że trzy lata temu uchylono orzeczenie, w którym stwierdzono, że Apple otrzymał od irlandzkiego rządu nielegalne ulgi podatkowe. Teraz rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Giovanni Pitruzzella stwierdził, że sprawa powinna zostać ponownie rozpatrzona. Wskazał przy tym szereg błędów prawnych, a przede wszystkim nie dokonano “prawidłowej oceny istoty i konsekwencji niektórych błędów metodologicznych, które zgodnie z decyzją Komisji były dotknięte interpretacjami indywidualnymi prawa podatkowego” – cytuje BBC News. 

Taka opinia wydana przez doradcę nie stanowi wyroku i nie ma też charakteru wiążącego, ale sąd najczęściej orzeka zgodnie z nią.

Reklama

Apple zareagował natychmiast. W wydanym komunikacie można było przeczytać, że orzeczenie zezwalające na niepłacenie zaległych podatków nie oznaczało uzyskania selektywnej korzyści ani pomocy państwa. Stąd wniosek koncernu, że należy je podtrzymać. 

Starcie UE z Applem stanowi symbol wysiłków Komisji, której celem jest ukrócenie masowego unikania płacenia podatków przez międzynarodowych gigantów. W 2016 roku zdecydowała, że Apple został niesprawiedliwie potraktowany (na swoją korzyść względem konkurencji) przez irlandzki rząd, co pozwoliło mu płacić znacznie niższą stawkę podatku w porównaniu do innych. Bruksela zakwalifikowała to jako nielegalną pomoc udzieloną przez państwo irlandzkie.

Dublin wziął w obronę swoją decyzję – jego zdaniem Apple nie powinien płacić zaległych podatków, gdyż “ich strata” była tego warta, aby zieloną wyspę zaczęły wybierać także inne BigTechy. Ten kraj ma bowiem jedną z najniższych stawek podatku dochodowego od osób prawnych. I choć stawki te są ustalane na poziomie krajowym, a co za tym idzie – nie podlegają jurysdykcji UE, to Unia ma dość szerokie uprawnienia odnośnie do regulowania pomocy państwa. W tym przypadku za takowe uznano niskie stawki podatkowe dla “Jabuszka”, określane jako nieucziciwa dotacja.

Dwa lata temu sąd niższej instajcni orzekł, że decyzja UE nakazująca gigantowi zwrot podatków była wadliwa io powinn zostać uchylona. Teraz sprawa ponownie wraca na unijną wokandę.

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Jeża z przedszkolakami z Wysokiej
Następny artykułŁączy nas miłość Ojczyzny – wieczornica w Szkole Podstawowej nr 1