Lublin stworzył aplikację Turystyczny Lublin, w której można obejrzeć nieistniejące już, ale niegdyś ważne elementy infrastruktury i życia miasta – informuje w komunikacie Biuro Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.
Ich odtworzenie w formie modeli 3D osadzonych w przestrzeni miasta jest możliwe dzięki technologii AR (tak zwana rzeczywistość rozszerzona, ang. augmented reality), która za pośrednictwem kamery smartfonu generuje trójwymiarowy, wirtualny obraz i nakłada go na rzeczywiste otoczenie w trybie aparatu.
Lublin wziął pod lupę dwa obiekty. Pierwszy to kościół farny św. Michała Archanioła, który miał ufundować Leszek Czarny po wygranej bitwie nad Jadźwingami. Przez wieki jego wieża o wysokości niemal 65 metrów górowała nad Starym Miastem. Przez kilka lat świątynia pełniła nawet funkcję pierwszej lubelskiej katedry katolickiej. Próby czasu nie przetrwała i została rozebrana w połowie XIX wieku. Aplikacja pokazuje lubelską farę w aż pięciu odsłonach, po kolejnych remontach. Co więcej, można ją zwiedzać w środku.
Drugi obiekt to wieża ciśnień, która na przełomie XVIII i XIX wieku była tak charakterystycznym elementem krajobrazu miasta, że pojawiała się na pocztówkach. Była częścią nowoczesnego systemu wodociągowego i miała formę neogotyckiej baszty. Stała na placu Bernardyńskim (dziś plac Wolności). Aplikacja odtwarza bryłę wieży ciśnień i pozwala obejrzeć ją ze wszystkich stron.
Czytaj więcej
Do miejsc, w których znajdowały się te … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS