A A+ A++

Apelujemy Seniorze nie daj się oszukać


Lubuscy policjanci nadal odnotowują zgłoszenia o próbach oszustw i przestępstwach metodami „na BLIK”, inwestycyjnych oraz „na wnuczka”. Najlepszym sposobem na ochronę jest świadomość zagrożeń. Dlatego mundurowi starają się organizować jak najwięcej spotkań edukacyjnych, podczas których podpowiadają jak nie dać się oszukać.

.

Niestety, jak pokazuje praktyka, przestępcy nie mają wakacji. Wręcz przeciwnie, wykorzystują okres urlopowy, aby działać ze zdwojoną siłą. Być może liczą na to, że ich potencjalne ofiary, będące w letnim nastroju, staną się bardziej podatne na manipulacje. Lubuscy policjanci dokładają wszelkich starań, aby prowadzić intensywną pracę profilaktyczną na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Pomimo tego jedna z mieszkanek Torzymia (powiat sulęciński) w środę (06 sierpnia) straciła ponad 75 tysięcy złotych, po tym, jak zgłosiła się do niej osoba zainteresowania zakupem wystawionego na portalu akcyjnym przedmiotu. Kobieta otrzymała link, po kliknięciu, w który miała odebrać przelew. Niestety, na jej konto nie trafiła żadna suma, za to przestępcy wyciągnęli z niego pieniądze oraz zaciągnęli pożyczkę.

Otrzymujemy również od Państwa zgłoszenia sytuacji, kiedy to przychodzą do Was wiadomości z nieznanego numeru. Ich nadawcy podają się za członków rodziny, informują, iż zmienili numer, a następnie proszą o kontakt na komunikatorze społecznościowym. Jest to zalążkiem dalszego działania, podczas którego proszą o pożyczkę (najczęściej w formie przelewu BLIK). Należy wspomnieć również o przestępstwach inwestycyjnych, kiedy to pokrzywdzeni szukają możliwości ulokowania pieniędzy w internecie, natrafią na „okazję życia”. Ostatecznie okazuje się, że nieświadomie przekazali przestępcom zdalny dostęp do pulpitu swojego urządzenia. Nadal popularne wśród oszustów jest przestępstwo „na wnuczka”. Ten schemat działania jest już dobrze znany. Dzwoni telefon, rzekomy członek rodziny informuje, iż miał wypadek, zatrzymała go Policja i potrzebuje gotówki na kaucję. Pod koniec lipca, 84-letnia mieszkanka powiatu sulęcińskiego była bliska temu, aby dać się oszukać.

Mając na uwadze opisane wyżej sytuacje, policjanci robią wszystko, aby organizować jak najwięcej spotkań edukacyjnych, ponieważ tylko świadomość czyhających zagrożeń jest najlepszym gwarantem bezpieczeństwa. Ostatnie z nich odbyło się przy współpracy z Sulęcińskimi Ośrodkiem Kultury. Było ono skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu, gdyż jak pokazuje praktyka, nie tylko seniorzy padają ofiarami oszustów. Z całą pewnością takie wykłady będą kontynuowane, a Państwa z całą mocą zachęcamy do udziału w nich.

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReligia do Trybunału Konstytucyjnego. “Rozporządzenie min. Nowackiej jest niekonstytucyjne”
Następny artykułByły prezydent Zielonej Góry nie chciał pokazywać umów zawartych z asystentem Mejzy. Jest wyrok