A A+ A++

Radny Powiatu Zambrowskiego Sebastian Orłowski apeluje do Burmistrza Zambrowa i radnych miasta Zambrów w sprawie jakości powietrza. Zapraszamy do lektury listu z propozycjami mającymi na celu poprawę jakości powietrza.

Apel do Burmistrza i radnych miasta Zambrów o wprowadzenie i realizację planu działań antysmogowych w Zambrowie

Szanowny Panie Burmistrzu, Szanowni Państwo Radni Miasta Zambrów

W związku ze złą jakością powietrza w okresie „grzewczym” od października do kwietnia w Zambrowie i coraz częstszymi uwagami mieszkańców Zambrowa co do jakości powietrza proponowałbym, aby Państwo jako samorząd miasta Zambrów zainicjowali debatę w ramach rady miasta o jakości powietrza w Zambrowie oraz o sposobach jego polepszenia.

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście jest ogrzewanie przez piece węglowe oraz opał drewnem. To właśnie procesy spalania w takich piecach są główną przyczyną zanieczyszczeń. Istnieje wiele prac naukowych, które udowadniają, iż smog powoduje wiele chorób układu krążenia i płuc oraz powoduje nowotwory. Wiele osób uprawia sport oraz spaceruje w godzinach wieczornych jednak warunki na „świeżym” powietrzu w okresie jesienno-zimowym nie są do tego sprzyjające.

Kluczowym rozwiązaniem tego problemu jest rozbudowa sieci monitoringu jakości powietrza oraz wymiana starych pieców na piece gazowe lub inne ekologiczne źródła ogrzewania domów. Bardzo cieszy mnie wiele pozytywnych działań Pana Burmistrza mających na celu polepszenie jakości powietrza w Zambrowie takich jak dofinansowanie do wymiany pieców w latach ubiegłych czy modernizacja ciepłowni miejskiej, która w dużym stopniu wykorzystuje kotły gazowe, a w sezonie letnim korzysta z nich całkowicie.

Uważam, iż dobre działania samorządu powinny być kontynuowane dlatego proponuję stworzenie planu działań antysmogowych w Zambrowie. Dlatego proszę Pana Burmistrza oraz wszystkich Radnych Miasta Zambrów o skuteczne działania w tym temacie, tak abyśmy byli „zielonymi płucami” województwa podlaskiego.

Proponuję:

1. Program dofinansowania z budżetu miasta celem podpinania budynków do sieci CO oraz dofinansowanie wymiany pieców na gazowe i pompy ciepła.

2. Zwiększenie ilości czujników jakości powietrza z wyświetlaczami oraz prowadzenie rejestru zanieczyszczeń w poszczególnych częściach miasta na podstawie zamontowanych czujników.

3. Sporządzenie mapy źródeł ogrzewania

4. Badanie spalin np. z drona, celem sporządzenia mapy zanieczyszczeń.

5. Interwencję doraźną przez osoby do tego upoważnione w sytuacjach oczywistego zanieczyszczania.

6. Sporządzenie planu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

7. Podłączenie budynków socjalnych do sieci gazowej.

8. Stworzenie planu rozwoju sieci CO w mieście oraz propagowanie tego wśród mieszkańców.

9. Opracowanie planu wymiany pieców węglowych na źródła niskoemisyjne (piece gazowe) lub bez emisyjne (pompa ciepła, ogrzewanie na podczerwień i inne).

10. Pomoc urzędu miejskiego celem aplikowania o pomoc zewnętrzną np. z Programu „Czyste Powietrze”.

11. Wprowadzenie działań edukacyjnych celem zmotywowania mieszkańców do włączenia się w realizację działań antysmogowych, uświadamiające konsekwencje przebywania w smogu.

12. Analiza potrzeb w zakresie pomocy mieszkańcom w realizacji działań antysmogowych.

13. Zwiększenie pojemności pojemników na odpady w domach jednorodzinnych.

14. Opracowanie systemu dofinansowania kosztów ogrzewania gazem osobom nie posiadającym na to odpowiednich środków finansowych.

Z poważaniem

Sebastian Orłowski

Radny powiatu zambrowskiego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł Bolesław Szymanik
Następny artykułWygrana Bayernu, remis Lokomotiwu. Środa w LM. Galeria