Moda na hotele w systemie condo przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce każdego roku rośnie liczba nieruchomości komercyjnych, w których znajdują się apartamenty czy pokoje hotelowe. Lokale o podwyższonym standardzie posiadają zwykle dostęp do zaplecza rekreacyjnego oraz konferencyjnego. W związku z tym cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród turystów, ale też osób przebywających w dużych miastach w celach biznesowych.
Na czym polega system condo?
Obiekty hotelowe znane jako condohotele są budowane przez deweloperów i zarządzane przez profesjonalne firmy zewnętrze czy tzw. operatorów. Osoby prywatne lub przedsiębiorcy mogą nabyć apartamenty inwestycyjne na własność, a następnie je wynająć. Z reguły każdy lokal ma innego właściciela, a jego obsługą zajmuje się operator hotelowy. Warto mieć na uwadze, że tylko i wyłącznie atrakcyjna lokalizacja obiektu zapewni stały dochód z inwestycji w apartament na wynajem.
Zakup nieruchomości w apart- lub condohotelu to wydatek rzędu 200-300 tys. zł, natomiast średni przychód z wynajmu wynosi od 6 do 10 proc. wartości apartamentu. Właściciele lokali w systemie condo nie muszą samodzielnie szukać najemców. Poza tym mogą korzystać z pełni wyposażonego apartamentu w okresie, kiedy nie jest wynajmowany. Inwestycje typu condo zapewniają stały zysk zwłaszcza w okresie wakacji, ferii zimowych, długich weekendów oraz świąt.
Gdzie kupić apartament na wynajem?
Inwestorzy powinni przede wszystkim wybierać miejscowości nadmorskie, położone w pobliżu gór oraz kurorty wypoczynkowe. Do najbardziej popularnych lokalizacji należy Zakopane, Wisła, Białka Tatrzańska, Bukowina, Szczawnica, Szklarska Poręba, Ustronie Morskie, Krynica, Jastarnia. Warto pamiętać, że utarg w posezonowych miesiącach będzie znacznie niższy. W trakcie wakacji lub ferii zimowych można jednak zarobić nawet 7-8 tys. miesięcznie.
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także apartamenty pod inwestycje w Gdańsku, Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Warszawie, Wrocławiu i innych większych aglomeracjach. W dużych miastach zainteresowanie lokalami na wynajem trwa przez cały rok. Większość obiektów hotelowych specjalizuje się w organizacji konferencji czy szkoleń, co zwiększa rentowność biznesu. Dzięki systemowi condo pierwsze zyski są zazwyczaj wypłacane właścicielowi już na samym początku współpracy.
Podobnie jak każda inwestycja, ta również obarczone jest ryzykiem. Dlatego warto dokładnie przemyśleć aspekty dotyczące wyboru dewelopera, lokalizacji nieruchomości oraz grupy docelowej, do której postanowimy skierować naszą ofertę. Dochodowość takiej inwestycji zależy od wielu czynników. W przypadku systemu condo możemy uniknąć problemów związanych z rozliczaniem mediów, windykowaniem należności czy szukaniem najemców. Wymienione kwestie spoczywają na barkach operatora. Pamiętajmy, aby nie kierować się tylko i wyłącznie gwarantowaną stopą zwrotu, ale też ryzykiem niepowodzenia całego przedsięwzięcia.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS