A A+ A++

Śledztwo w sprawie umieszczenia antysemickich napisów na barakach w byłym obozie Auschwitz zostało umorzone – poinformowała w piątek prokuratura rejonowa w Oświęcimiu. Sprawcy nie zostali wykryci.

5 października 2021 roku na zabytkowych budynkach dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz jeden ze strażników muzeum zauważył podczas obchodu obraźliwe napisy, naniesione na ściany czarną farbą. Po ponad roku prokuratura rejonowa w Oświęcimiu poinformowała o umorzeniu śledztwa w tej sprawie.

Umieścili antysemickie napisy w Auschwitz

Jak informowało w ubiegłym roku Muzeum Auschwitz, na dziewięciu drewnianych barakach obozowych umieszczone zostały napisy w językach angielskim i niemieckim. Część z nich miała charakter antysemicki. Zostały usunięte przez konserwatorów z Miejsca Pamięci Auschwitz.

Czytaj też: Kanye West faworytem do tytułu “antysemity roku”

Oświęcimska prokuratura rejonowa wszczęła wówczas śledztwo w sprawie zniszczenia zabytku i jednocześnie dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Jak wyjaśniał prokurator Słomka, chodzi o obiekt, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. – Już z tego wynika, że uszkodzenie takiego zabytku może być działaniem godzącym w dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury – wskazywał.

Śledztwo umorzone

Jedna z poszlak, którą sprawdzała prokuratura, prowadziła do Niemiec. Po przesłuchaniu świadków i sprawdzeniu zapisów monitoringu prokuratura ustaliła, że informację na temat sprawców wandalizmu może mieć obywatel Niemiec. W tej sprawie sporządzili Europejski Nakaz Dochodzeniowy.

Czytaj też: Prace konserwatorskie w Auschwitz, jest plan wzmocnienia murowanych baraków

– Czynności wykonane w drodze pomocy prawnej w Niemczech nie przyniosły efektów, które mogłyby się przyczynić do wykrycia sprawcy. Wobec tego postępowanie zostało umorzone – powiedział w piątek prokurator Mariusz Słomka.

Po zdarzeniu władze Muzeum Auschwitz poinformowały, że system zabezpieczenia miejsca pamięci, w tym ponad 170-hektarowego terenu byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, jest ciągle rozwijany. “Pieniądze na jego rozbudowę pochodzą z budżetu muzeum, który niestety w okresie pandemii COVID-19 ogromnie ucierpiał” – wskazano w komunikacie

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz II-Birkenau

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tysięcy deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Autor:bp/tok

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStarachowicka Wigilia dla Samotnych
Następny artykułZwolnienie z podatku dzięki zieleni