A A+ A++

Wraz z rosnącą liczbą dronów niezwykle istotne staje się zabezpieczenie infrastruktury krytycznej, imprez masowych oraz strategicznych obiektów cywilnych przed wtargnięciami dronów. W Polsce właśnie wystartowała usługa wynajmu systemu antydronowego.

W Polsce aktualnie posiadamy ponad 250 tysięcy zarejestrowanych operatorów dronów zgłoszonych do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (dane z kwietnia 2024 roku). Zaledwie półtorej roku wcześniej – w styczniu 2023 roku ULC raportował o 150 tysiącach operatorów dronów. Ten gwałtowny wzrost pokazuje jak szybko rozwija się lotnictwo bezzałogowe w naszym kraju.


Antydron w usłudze - nowy sposób na zabezpieczenie infrastruktury krytycznej

Polska jest jednym z krajów, które mają wiodący wpływ na popularyzację lotnictwa bezzałogowego. Jest to bezwzględnie powód do dumy – drony codziennie ratują ludzkie życie, pomagają w gaszeniu pożarów, monitorowaniu infrastruktury krytycznej czy badaniu poziomu zanieczyszczeń.

Niestety wraz z rosnącą liczbą dronów poruszających się w polskiej przestrzeni powietrznej pojawiają się nowe wyzwania do zaadresowania. Zaliczamy do nich sprawną obsługę i koordynację lotów w przestrzeni powietrznej, rozwiązanie problemów i obaw związanych z zachowaniem bezpieczeństwa i prywatności obywateli, a także zabezpieczenie obiektów infrastruktury krytycznej oraz innych ważnych stref np. imprez masowych przed wtargnięciem na ich teren bezzałogowych statków powietrznych.


Nieostrożny operator nie stosujący się do regulacji prawnych czy celowe wtargnięcie w celu ataku jest realnym zagrożeniem ze strony bezzałogowych statków powietrznych, a formy terroru powietrznego z wykorzystaniem dronów są coraz częstsze. Ich identyfikacja jest trudna, a zagrożenia przybierają różne rozmiary.

Do walki z bezzałogowymi statkami powietrznymi wykorzystywanymi w nieodpowiedni sposób wykorzystuje się systemy antydronowe C-UAS (Counter Unmanned Aerial Systems). To zaawansowane technologicznie rozwiązania, które pozwalają na detekcję oraz identyfikację, a także bieżący monitoring bezzałogowych statków powietrznych znajdujących się w przestrzeni powietrznej.


System antydronowy ASDT Sendes
fot. dilectro.pl

System antydronowy ASDT Sendes

fot. dilectro.pl

Zakup systemu bezzałogowego wiąże się z dużym wydatkiem finansowym, koniecznością dostosowania infrastruktury IT organizacji oraz organizacji personelu do zarządzania całym systemem.

Polska po raz kolejny ma duży wpływ na rozwój lotnictwa bezzałogowego, a także systemów zabezpieczeń przed wtargnięciem dronów. W naszym kraju wystartowała właśnie pionierska usługa wynajmu systemu antydronowego w ramach usługi.


Interfejs użytkownika systemu antydronowego ASDT Sendes
fot. dilectro.pl

Interfejs użytkownika systemu antydronowego ASDT Sendes

fot. dilectro.pl

Wynajęcie systemu dronowego pozwala na:

  • zapewnienie ochrony prywatności
  • zabezpieczenie obiektu
  • zadbanie o zabezpieczenie przestrzeni powietrznej.

W ramach usługi zabezpieczany jest wskazany obiekt lub lokalizacje wraz z zapewnieniem profesjonalnego wsparcia technicznego i doradztwa podczas całego procesu wynajmu systemu antydronowego. Zabezpieczenie odbywa się z wykorzystaniem hiszpańskiego systemu antydronowego ASDT Sendes, który został wdrożony w kilku elementach infrastruktury krytycznej w naszym kraju. Świadczy również zabezpieczenie dla stadionów Ligii Hiszpańskiej, fabryk Seata, Repsol, a także ochrania Sagrada Familię.

Usługa wynajmu antydronowego to ciekawe rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć imprezy masowe oraz infrastrukturę krytyczną bez konieczności dużych nakładów finansowych na zakup własnego systemu antydronowego.

Szczegółowe informacje na temat usługi wynajmu systemu antydronowego w usłudze dostępne są na dedykowanej stronie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFirma wydała oświadczenie w sprawie afery stanikowej
Następny artykułTajemniczy wybuch w Wałbrzychu. Metan? Petarda? Butla z gazem?