Badacze prowadzący rozpoznanie na obszarze starożytnego egipskiego cmentarza w pobliżu kompleksu piramid w Gizie natrafili na anomalię, która okazała się prowadzić do istotnego odkrycia archeologicznego.
Wykorzystując do analizy geofizyczne metody badawcze w postaci georadaru i tomografii elektrooporowej naukowcy z Japonii i Egiptu ustalili nowe dane na temat niezbadanego dotychczas obszaru cmentarzyska w okolicach Wielkiej Piramidy w Gizie.
Nowe ustalenia ekspertów z Międzynarodowego Uniwersytetu Higashi Nippon i Uniwersytetu Tohoku w Japonii, a także Narodowego Instytutu Badawczego Astronomii i Geofizyki (NRIAG) w Egipcie donoszą o dość ważnych odkryciach, które wskazują na możliwą obecność pozostałości archeologicznych, które były wcześniej nieznane.
Dzięki zastosowaniu radaru penetrującego ziemię oraz tomografii elektrooporowej ujawniono w jednym miejscu znaczącą anomalię, która naprowadziła badaczy na podziemną budowlę.
– Uważamy, że znaleźliśmy anomalię: połączenie płytszej struktury prowadzącej do głębszej struktury. Płytsza konstrukcja ma kształt litery L i jest wypełniona piaskiem. Mogło tam być wejście do głębszej struktury – tłumaczą naukowcy.
Badacze nie ustalili jeszcze dokładnie, czym jest odkryta konstrukcja, jednak uważają, że może być związana z grobowcem. Do odkrycia doszło bowiem na obszarze Cmentarza Zachodniego. Choć był wielokrotnie badany, to niektóre jego obszary do tej pory pozostawały nietknięte. Jednym z takich rejonów był właśnie ten, w którym badacze namierzyli niedawno anomalię. Naukowcy wskazują, że w okolicy piramid, na terenie wspomnianego cmentarza, niejednokrotnie lokalizowano mastaby. Prawdopodobne jest, że namierzona struktura to również taki podziemny grób.
– W Egipcie znajduje się wiele ważnych stanowisk archeologicznych. Istnieje również wiele podziemnych obiektów archeologicznych, takich jak mastaby, które są typowymi starożytnymi podziemnymi grobami – wyjaśnili badacze.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS