A A+ A++

Wielkimi krokami zbliżają się najpiękniejsze zdaniem wielu osób, święta w roku. Świąteczna aura towarzyszy nam na każdym kroku. Wyjątkowa atmosfera udzieliła się również uczestnikom warsztatów kreatywnych Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki z Kcyni, którzy przygotowują anioły z masy solnej.

– Nie sztuką jest zrobić masę solną, ale co zrobić, żeby była naprawdę dobra? Podstawowy przepis to szklanka soli, szklanka mąki pszennej i tyle wody, żeby powstała z tego plastyczna masa. Tak przygotowany surowiec można wykorzystać od razu albo owinąć folią spożywczą i przetrzymywać w lodówce. Dodanie odrobiny mąki krupczatki do przepisu spowoduje, że masa będzie bardziej miękka i elastyczna. Duże figurki można robić z masy z większą ilością soli. Chociaż materiał jest trwalszy, wyrabia się go ciężej i nie pozwala na robienie detali – podkreślają artyści plastycy.

Aniołki z masy solnej to doskonały pomysł na ozdobę świąteczną, oryginalny prezent lub dekorację na każdą porę roku. Największą przyjemność i satysfakcję daje samo ich tworzenie. Możliwość spędzenia czasu z rodziną, przyjaciółmi, bądź udział w zajęciach kreatywnych takich jak wtorkowe w kcyńskim centrum kultury.

Jedni lepią anioły, drudzy uczą się gry na skrzypcach

Podczas, kiedy na pierwszym piętrze budynku uczestnicy zajęć kreatywnych tworzą anioły i ozdoby choinkowe z masy solnej, na parterze odbywają się wyjątkowe zajęcia nauki gry na skrzypcach. Nic nie brzmi tak pięknie, jak kolędy wykonywane właśnie na tym instrumencie. Pod czujnym okiem p. Romana Nalewajskiego z Zespołu Pałuki, młodzi adepci gry na skrzypcach, poznają tajniki instrumentu.

– Do każdych skrzypiec trzeba się przytulić, mają one bowiem duszę – mówi instruktor – ponadto, aby grać trzeba umieć śpiewać. Jedynie osoby z odpowiednią wrażliwością muzyczną, czułe na nuty i dźwięki są w stanie nauczyć się gry na skrzypcach. Skrzypce to instrument śpiewający. Trzeba mieć otwarte ucho, aby chwytać właściwe dźwięki.

GCKiB dysponuje instrumentami, wystarczy przyjść, spróbować swoich sił.

– Czasu jest wystarczająco dużo. Jeśli ktoś chce zagrać na Boże Narodzenie i sprawić niespodziankę rodzinie, w domu, powinien do nas dołączyć – dodaje p. Renata Gaj – Kowalska.

tekst: Ewa Hałas 

foto: Uczestnicy warsztatów kreatywnych i gry na skrzypcach (zdjęcia Ewa Hałas)

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Cichy protest pacjentów” pod akademią przy Bułgarskiej. Kierunek lekarski na cenzurowanym
Następny artykułKĘTY. Poszukiwany przez policję wpadł przez niesprawne oświetlenie w rowerze