A A+ A++

Jeśli potrzebujesz szopek bożonarodzeniowych, kliknij tutaj.

Prace tworzone przez rodzimych artystów ludowych, niezwykle ekspresyjne, ale również o dość prostym wyglądzie, od niezliczonych lat fascynują odbiorców. Także dziś niemal każdy Polak ma w swoim posiadaniu jakąś drewnianą figurkę, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki ludowej.

Anioły drewniane – rękodzieło, które uwielbiają nie tylko zagraniczni turyści

Rzeźba w drewnie od wieków jest znaczącą częścią naszej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były najczęściej z kultem religijnym – w osadach oraz niewielkich miasteczkach powstawały tysiące kapliczek, które lokalni artyści wypełniali tzw. „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi wykonanymi z łatwego w obróbce, miękkiego drewna. I choć współcześnie z rzadka tworzy się takie rzeźby, to drewniane anioły w podobnej estetyce są używane jako ozdoba naszych domów. Dlaczego właśnie anioły? Bowiem to symbol ochrony, troskliwości i dobra. Taka rzeźba od razu asocjuje się z obrońcą domowego ogniska. Anioły z drewna wyrzeźbione w estetyce sztuki naiwnej charakteryzują się dosadnymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu są unikatowe. Nie jest zatem niespodzianką, że stanowią one także jednym z najpopularniejszych drobiazgów kupowanych w Polsce przez turystów.

Szopka krakowska – charakterystyczna dla Krakowa

Drugim przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są mocno powiązane z Krakowem i jego okolicami. Są wykonywane są z lekkich półproduktów, z reguły z kartonu oraz kolorowej folii aluminiowej, a swoją budową odzwierciedlają popularne krakowskie kościoły. Od lat 30-tych XX wieku przed Bożym Narodzeniem organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział liczni artyści zajmujący się ich tworzeniem z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w najrozmaitszych rozmiarach. Te konkursowe mają nawet parę metrów wysokości, ale równie modne są także drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w czasie Świąt eksponują pod choinką.

Pochodzenie zdjęcia: szopki-anioly.pl

Pochodzenie fotografii – szopki-anioly.pl

Galeria Sztuki Ludowej
Artykuły rękodzieła ludowego i artystycznego Jakub Łodziński
ul. Sławkowska 23
31-016 Kraków

Mob.: +48 603467246, +48 601666331
E-mail: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWOŚP 2021. Do godz. 12 już 22 494 zł na koncie płockiego sztabu Orkiestry. Dużo to czy mało? O 13 startują koncerty
Następny artykułWOŚP 2021. Orkiestra gra online, ale wolontariusze są na ulicach Torunia