Ta jedyna z gwiazd w Twoich oczach płonie. Oby była nam posłańcem dobrych spraw, bo raz w roku cicha noc… Jednej nocy moc… Na czułych strunach gra. Aniołowie moi biali, cośmy się Was naczekali. Dajcie wiary Tym w potrzebie, pozdrówcie Naszych w niebie. Płomyk cicho gra. Leży pusty talerz – dla wędrowcy znak, by był jednym z nas, bo raz w roku cicha noc… Jednej nocy moc… Na czułych strunach gra. Aniołowie moi biali, cośmy się Was naczekali. Dajcie wiary Tym w potrzebie, pozdrówcie Naszych w niebie. Bo raz w roku cicha noc… Jednej nocy moc … Aniołowie moi biali, cośmy się Was naczekali. Dajcie wiary Tym w potrzebie, pozdrówcie Naszych w niebie.
Halina Mlynkova pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Śląsku Cieszyńskim w Republice Czeskiej. Urodziła się w 1977 roku w czechosłowackiej miejscowości Nawsie (cz. Návsí). Talent i zainteresowanie muzyką odziedziczyła po rodzicach. Jej ojciec śpiewał w zespole, a matka należała do chóru. Halina w młodości występowała w ludowym zespole Olza. Ukończyła czeską szkołę podstawową oraz liceum medyczne w Cieszynie. Już po przeprowadzce do Polski, w latach 1995 – 1997 trzykrotnie prowadziła folkową imprezę Gorolski Święto w czeskiej przygranicznej miejscowości Jabłonków (Jablonkov), która jest prezentacją kultury polskiej w tym regionie. Po ukończeniu szkoły średniej skorzystała z możliwości wyjazdu na studia do Polski, którą zapewniło jej rządowe stypendium. Wybrała studia etnologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dodatkowo zapisała się do Akademii Jazzowej, mimo, że rodzice nie chcieli, aby poważnie zajęła się kariera muzyczną. Pierwsze dokonania Młynkowej związane były z muzykami Januszem Grzywaczem i Joszko Brodą, z którymi zagrała kilka koncertów. Towarzyszyła też Brodzie w występach kolędowych w polskich kościołach. W 1998 roku po raz pierwszy wystąpiła na swoim koncercie jazzowym w Klubie pod Jaszczurami w Krakowie. Początek prawdziwej kariery Młynkowej to jednak rok 1999. Wtedy właśnie, dzięki znajomości z Grzywaczem, trafiła do założonego rok wcześniej przez Janusza Musa zespołu Brathanki i w 1999 roku po raz pierwszy wystąpiła z tą grupą. W 2000 roku gotowa była pierwsza płyta Brathanków, z Młynkową jako główną wokalistką. Szczególnie popularny był utwór „Czerwone korale”, będący dotychczas popisową piosenką zespołu. Płyta rozeszła się w ponad stutysięcznym nakładzie i zyskała status czterokrotnej platyny. Z zespołem powróciła drugą płytą, wydaną w 2001 roku i utrzymaną w podobnej do debiutu stylistyce „Patataj”. Był to kolejny komercyjny sukces grupy. Album została sprzedany w ponad 80 tysiącach kopii i znów zyskał platynowy status. Ponadto Brathanki otrzymały za niego Fryderyka 2001 w kategorii album roku – etno/folk. Połączenie muzyki ludowej ze skocznymi i energetycznymi elementami rocka i popu po raz kolejny przyniósł powodzenie. Niemal od razu wielkim przebojem radiowym stał się singiel „W kinie w Lublinie kochaj mnie”, który zdobył pierwsze miejsca list przebojów najważniejszych rozgłośni. Materiały z domowego archiwum Haliny Mlynkovej pojawiły się w jej świątecznym teledysku „Aniołowie”. W nagraniu wspomógł ją kompozytor i producent Marcin Kindla. Niedawno ukazał się singiel Haliny Mlynkovej „Zanim stracisz” będący manifestem przeciw przemocy domowej. „Aniołowie” to chyba nowy odcień tej samej myśli…
W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS