Liczba wyświetleń: 454
Parks Canada ogłosiła plany wprowadzenia nowych interpretacji i narracji kulturowych akadyjskich, rdzennych, czarnych i innych w Miejscu Dziedzictwa Ani z Zielonego Wzgórza w Cavendish na Wyspie Księcia Edwarda.
„Powiązania między obiektem a nowymi społecznościami, zapewnią odwiedzającym nowe doświadczenia, które będą miały bardziej włączającą historię i będą miały na celu przyspieszenie pojednania” – czytamy w niedawno ujawnionym planie zarządzania obiektem dziedzictwa kulturowego Parks Canada, o czym po raz pierwszy wspomniano w Blacklock’s Reporter. Agencja federalna jako jeden ze swoich celów zakłada współpracę „z organizacjami reprezentującymi kultury obecnie nieobecne na tym obiekcie (np. Acadian, BIPOC [czarni, rdzenni mieszkańcy i inni kolorowi ludzie])… wzmocniona, a odwiedzającym udostępniane zostaną nowe narracje, perspektywy i głosy”.
Posunięcie to wydaje się być częścią szerszej, ogólnorządowej inicjatywy mającej na celu podkreślenie różnorodności.
Na stronie internetowej Parks Canada dodaje się, że tworzenie przestrzeni włączających koncentruje się na „zapewnianiu sprawiedliwego i równego dostępu osobom niedostatecznie reprezentowanym, w tym: osobom rasy czarnej, rdzennym, osobom kolorowym, dwuduchom, lesbijkom, gejom, osobom biseksualnym, transpłciowym, queer+ (2SLGBTQ+), społeczności lokalnej i niepełnosprawnym”.
„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, klasyczna opowieść o dojrzewaniu, to jedna z najsłynniejszych książek w Kanadzie. Powieść z 1908 roku przedstawia życie Anny, rudowłosej sieroty wychowywanej przez białą, anglojęzyczną parę prezbiterianów. Szybko stała się bestsellerem i jest drukowana nieprzerwanie od ponad stu lat, ugruntowując pozycję Anne Shirley jako ikonicznej postaci w kulturze kanadyjskiej. Powieść odniosła światowy sukces – sprzedano około 50 milionów egzemplarzy, przetłumaczono ją na co najmniej 36 języków, w tym alfabet Braille’a, oraz ponad dwadzieścia adaptacji w różnych formatach.
Miejsce Dziedzictwa Zielonego Wzgórza, które przyciąga gości od czasu publikacji powieści, zostało założone przez rodzinę autora Montgomery w 1831 r., a od 1936 r. zarządzane jest przez Parks Canada.
Było kilka innych przypadków, w których departamenty federalne ponownie przeglądały ikony historii Kanady zgodnie z priorytetami włączenia społecznego. W 2022 r. Archives Canada nakazało usunięcie treści uznawanych za „obraźliwe” z tysięcy stron internetowych archiwów krajowych. Według Blacklock wśród usuniętych treści znalazły się eseje „ku czci Sir Johna A. MacDonalda”, pierwszego premiera Kanady, a także artykuły na temat francuskich odkrywców, w których „brakuje perspektywy rdzennej ludności”.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net
Poznaj plan rządu!
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS