A A+ A++

“Sinead w swoich piosenkach poruszała sprawy ważne nie tylko dla niej, ale ważne dla świata” – tak Ania Wyszkoni, polska piosenkarka, wspomina Sinead O’Connor, irlandzką artystkę, znaną przede wszystkim z utworu Nothing Compares 2 U, która zmarła 26 lipca 2023 roku. 1 listopada artyści i dziennikarze w programie Radia RMF24 przypominają sylwetki tych, którzy odeszli w minionym roku.

Byłam wstrząśnięta tą informacją, głównie ze względu na młody wiek artystki. Aczkolwiek jej historia i te informacje, które co jakiś czas docierały do mnie w związku z jej życiem, powodowały u mnie niepokój – twierdzi Ania Wyszkoni. Wspomina o samobójczej śmierci 17-letniego syna Sinead, a także wielu innych problemach, z którymi w 2022 roku borykała się artystka. Informacja o jej przedwczesnej śmierci mimo wszystko nie była aż takim zaskoczeniem dla świata popkultury – dodaje.

To jest bardzo smutna refleksja, że znani artyści, których uwielbiamy za to, jacy są na scenie, jaką twórczość prezentują, umierają w ciszy, bez pomocy, bez wsparcia innych – mówi prowadzący.

Artyści nie są nadludźmi

Zdaniem Ani Wyszkoni artyści często wykazują szczególną wrażliwość, co może potęgować ich problemy. Nigdy jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że także są ludźmi. Sinead była bezkompromisowa, nie bała się życia, przez wiele lat tak pewnie wypowiadała się na tematy ważne, kontrowersyjne, nie patrząc na to, jakie może to przynieść konsekwencje – mówi piosenkarka, po czym dodaje, że takie doświadczenia mogły po latach przytłoczyć artystkę. Osobista tragedia związana z utratą dziecka zdawała się być momentem przełomowym.

Zamieściła w internecie wstrząsający filmik. Nagrała go tuż przed śmiercią, mówi że mierzy się z depresją, próbuje walczyć, ale ma coraz mniej siły – wspomina Ania Wyszkoni, nawiązuje tym samym do dzisiejszych czasów i problemu jakim jest depresja: Na szczęście coraz więcej się o tym mówi. Myślę, że śmierć właśnie takiej artystki podkreśliła by ten problem z dużo większą mocą.

Eksperymenty i kontrowersje

Była artystką, która trochę przełamała pewne konwenanse oraz to, że taka drapieżna kobieta może obronić się w muzycznym rynku  – mówi prowadzący Marcin Jędrych, na co Ania Wyszkoni wspomina o muzycznych eksperymentach piosenkarki: Sinead eksperymentowała, nie ograniczała się. Sięgała po jazz, chociażby jej trzecia płyta, na której znalazły się jazzowe covery. Później płyta folkowa, więc te eksperymenty ciągle były obecne w jej życiu artystycznym.

Ania Wyszkoni porusza temat kontrowersji wokół Sinead, między innymi wydarzenie z 1990 roku, kiedy to w publicznej audycji piosenkarka podarła zdjęcie papieża. Dzisiaj myślę, że takie zdarzenie byłoby zupełnie inaczej komentowane, ale w tamtych czasach było nie do pomyślenia, by ktoś mógł zrobić coś takiego. Więc tutaj jestem naprawdę pełna podziwu – mówi piosenkarka.

Nothing Compares 2 U

Kiedy ukazała się piosenka Nothing Compares 2 U miałam zaledwie 10 lat. Nie rozstawałam się z tą płytą, właściwie kasetą magnetofonową i to była jedna z moich ulubionych kaset na mojej półce – twierdzi piosenkarka, określając twórczość Sinead jako wartościową i emocjonalną. Nawiązuje także do teledysku piosenki, na którym widoczna jest tylko twarz artystki. Trzeba mieć talent i mocną osobowość, żeby coś takiego zrobić – komentuje.

Ania Wyszkoni twierdzi także, że ze wszystkich piosenek Sinead, najczęściej wraca do Nothing Compares 2 U, najbardziej popularnego utworu, skomponowanego przez Prince’a i zaaranżowanego specjalnie dla niej. Sinead w swoich piosenkach poruszała sprawy ważne nie tylko dla niej, ale i świata. To mi się bardzo podoba, bo te piosenki były po prostu o czymś – wspomina artystkę polska piosenkarka Ania Wyszkoni na antenie internetowego Radia RMF24.

Opracowanie: Wiktoria Krzyżak

Radio RMF24

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24
Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolsko-romski konflikt pod Limanową. “Oni zarabiają, a my wszyscy dostaniemy raka płuc”
Następny artykułCmentarz wojenny w Biadolinach pełen chryzantem