Anglikański Kościół Anglii całkowicie zrezygnował z inwestowania w paliwa kopalne. Zdecydował o wyłączeniu ze swojego portfela wszystkich pozostałych w nim jeszcze głównych koncernów naftowych i gazowych z końcem 2023 roku. Pierwsze 20 takie przedsiębiorstwa zostały wyłączone już w 2021 roku.
Obecna decyzja dotyczy firm: BP, Ecopetrol, Eni, Equinor, ExxonMobil, Occidental Petroleum, Pemex, Repsol, Sasol, Shell i Total. Stwierdzono bowiem, że żadna z nich nie dostosowała się do celów paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku.
Kościelni komisarze na Anglię, zarządzający polityką inwestycyjną, wykluczą też wszystkie inne firmy zaangażowane głównie w poszukiwanie, produkcję i rafinację ropy naftowej lub gazu, chyba że rzeczywiście podążają ścieżką ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.
„Kryzys klimatyczny zagraża planecie, na której żyjemy, i ludziom na całym świecie, których zgodnie z wezwaniem Jezusa Chrystusa mamy kochać jako naszych bliźnich. Naszym obowiązkiem jest ochrona Bożego stworzenia, a przedsiębiorstwa energetyczne mają szczególną odpowiedzialność, aby pomóc nam w przejściu do gospodarki niskoemisyjnej, której potrzebujemy” – oświadczył arcybiskup Canterbury Justin Welby.
„Od dawna wzywamy firmy do poważnego potraktowania zmian klimatycznych, a w szczególności do dostosowania się do celów porozumienia klimatycznego z Paryża i kontynuowania wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. W praktyce oznacza to stopniowe wycofanie paliw kopalnych, inwestowanie w odnawialne źródła energii i wytyczenie wiarygodnej ścieżki do świata o zerowej emisji netto. Poczyniono pewne postępy, ale niewystarczające. Kościół będzie podążał nie tylko za nauką, ale także za naszą wiarą – obie wzywają nas do pracy na rzecz sprawiedliwości klimatycznej” – zaznaczył prymas Kościoła Anglii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS