„Wszyscy członkowie jury byli poruszeni jej odważną decyzją z 2015 r. o przyjęciu ponad 1,2 miliona uchodźców, zwłaszcza z Syrii, Iraku, Afganistanu i Erytrei. To jest jej dziedzictwo” – ocenił Denis Mukwege, przewodniczący jury, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Dyrektor Generalna UNESCO Audrey Azoulay dodała, że „budowanie pokoju polega na otwieraniu drzwi tym, którzy cierpią”. „Decyzja jury przypomniała nam, że sposób, w jaki traktujemy migrantów i uchodźców, jest kwestią kluczową” – podkreśliła.
Merkel a kryzys migracyjny w 2015 r.
„Deutsche Welle” przypomina, że Merkel, która była kanclerzem Niemiec w latach 2005-2021, promowała rozwiązania, które w kryzysie migracyjnym w 2015 roku ułatwiły przyjęcie milionów uchodźców, z czego 900 tys. w samych Niemczech.
Te kontrowersyjne działania były jednak ostro krytykowane w niektórych kręgach niemieckiej polityki, zwłaszcza w skrajnej prawicy, kiedy niektórzy uchodźcy lub ubiegający się o azyl okazywali się być zamieszani w przestępstwa, m.in. napaści seksualne.
Jury przyznało również wyróżnienie Julienne Lusenge za jej zaangażowanie na rzecz kobiet, które padły ofiarą przemocy seksualnej. Znana z pracy w Kiwu Północnym w Demokratycznej Republice Konga określiła gwałt jako „broń wojenną”.
Ustanowiona w 1989 r. doroczna Pokojowa Nagroda UNESCO im. Félixa Houphouët-Boigny honoruje osobę, instytucję lub podmiot prywatny lub publiczny, który znacząco przyczynił się do promocji, badań, ochrony lub utrzymania pokoju, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i Konstytucją UNESCO. Otrzymały m.in. Nelson Mandela, Frederik W. De Klerk i Jimmy Carter.
Czytaj też:
„Merkel zadzwoniła do Putina. Byłem oszołomiony”. Prezydent Andrzej Duda w „FAZ” o wrogim akcie wobec części Europy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS