A A+ A++

Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Andrzejki do tej pory są nocą, która kojarzy nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Jednak teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka. Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie.

Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Najbardziej znaną z tradycji andrzejkowych jest lanie wosku. Po roztopieniu przelewano go na zimną wodę przez otwór klucza, co oznaczało otwarcie bramy czasu. Również powstałe w ten sposób kształty miały konkretne znaczenie. Oprócz lania wosku, wróżby na andrzejki obejmują przestawianie oraz rzucanie butów, obieranie jabłek, czy szukanie imienia ukochanej osoby na kartonowym sercu.

W Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie odbyło się tradycyjne spotkanie andrzejkowe, w którym uczestniczyli uczniowie ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie. Przygaszone światła oraz zapalone świece stworzyły tajemniczą atmosferę. Na dzieci czekało wiele ciekawych zabaw, m. in.: andrzejkowe wróżby, wybieranie imienia przyszłego męża lub kolegi, przestawianie butów, losowanie kolorowych serc, koło zdarzeń, wróżby kwiatowe, symbolika cyfr. Dzieci również obejrzały krótki, animowany film o zwyczajach andrzejkowych. Dzieci z niecierpliwością czekały na swoją kolej, aby móc wziąć udział w przygotowanych zadaniach. Podczas spotkania uczestnicy świetnie się bawili. Na zakończenie uczniowie otrzymali słodki poczęstunek. Same zrewanżowały się przynosząc piękny stroik bożonarodzeniowy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWydarzenia grudzień | 2023
Następny artykułKiedy spółka może skorzystać z ulgi IP Box? Jest ważny wyrok NSA