Andrzej Szlęzak (KO), przewodniczący komisji rewizyjnej, zwołał konferencję prasową przed posiedzeniem sejmiku województwa podkarpackiego.
Zwolnienia lekarzy a robot da Vinci
Przypomniał, że komisja rewizyjna od miesiąca zajmuje się sprawą Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. Zaczęło się od wyjaśnienia okoliczności związanych ze zwolnieniem dr. Ziemiakowicza i prof. Gutkowskiego. Andrzej Szlęzak powiedział, że wg ustaleń komisji zwolnienie obydwu lekarzy było nieuzasadnione, a okoliczności ich zwolnienia były skandalem. Powody ich usunięcia są co najmniej niezrozumiałe. Zwolnienie lekarze nie jest głównym problemem, – Prawdopodobnym powodem, bo pewności nie mam, odsunięcia ich od pracy są okoliczności związane z zainstalowaniem robota da Vinci w szpitalu – powiedział Szlęzak. Wg niego lekarzy odsunięto, bo byli przeszkodami w zainstalowaniu robota, a prof. Gutkowski zdecydowanie sprzeciwiał się wprowadzeniu robota do szpitala. Uważał, że jest to zbyt kosztowna inwestycja, która nie gwarantuje spektakularnych efektów. Zabiegi wykonywane robotem mogą wykonywać lekarze ze szpitala innymi metodami.
“Na rympał”
– Teraz jesteśmy, jako komisja rewizyjna, na na etapie przyglądania się sprawie robota: kto, co, jak. Jest dużo pytań, wiele poważnych wątpliwości. Tymczasem dzisiaj, mówiąc złodziejskim językiem: ktoś chce “na rympał” przepchnąć na siłę dofinansowanie zabiegów na ponad 3 mln zł do pracy robota w szpitalu. Nie czekając na wyjaśnianie wątpliwości, na uzyskanie odpowiedzi na pytania jest próba domknięcia na siłę tej sprawy – powiedział Andrzej Szlęzak.
Podkreśla, że to budzi to wątpliwości komisji rewizyjnej. Szlęzak nie wyklucza, że odpowiedzi na pytania mogą dyskwalifikować cała procedurę i umowę szpitala z właścicielem robota.
Konferencja Andrzeja Szlęzaka Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Komisja może być odsunięta
Wg Andrzeja Szlęzaka komisja rewizyjna może być blokowana w dostępie do informacji o robocie da Vinci. – Ja zrobię wszystko, żeby to, co komisja zaczęła badać, zostało wyjaśnione – powiedział Szlęzak. Zastrzegł, że nie ma podstaw, żeby mówić o prywatyzacji szpitala czy jego części, ale jest obawa, że duże pieniądze mogą być wyprowadzane z budżetu województwa i budżetu szpitala. – Jest próba wciśnięcia obcego, prywatnego podmiotu do szpitala. Jest szereg wątpliwości włącznie z projektem umowy. Komisja będzie to dalej badać – stwierdził Andrzej Szlęzak.
Dyrektor Wiater nie ma kwalifikacji
Przewodniczący komisji rewizyjnej sejmiku uważa, że próba usunięcia dr. Ziemiakowicza i prof. Gutkowskiego była kompromitacją dla władz szpitala i organu nadzorującego szpital. Wg Andrzeja Szlęzaka Marek Wiater nie ma kompetencji, żeby być dyrektorem i zastępcą dyrektora szpitala.
Szlęzak poinformował także, że radny Jacek Kotula, który jako pierwszy informował o tych sprawach, został usunięty z szeregów PiS.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS