Strumiłło będąc wszechstronnym artystą, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki: malarstwem, grafiką, rzeźbą, fotografią, poezją, pisarstwem i scenografią. Pracował również jako wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Należał do zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego. Uczył się także na ASP w Krakowie. Strumiłło był twórcą zróżnicowanych dzieł, które wykonywał, wykorzystując wciąż nowe techniki artystyczne.
ZOBACZ TAKŻE: Minister Kultury o pomocy dla artystów. Wymienia działania tarczy
W 2005 r. został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Otrzymał również wyróżnienia Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz nagrodę ministra spraw zagranicznych. W 2008 r. otwarto galerię w Suwałkach, gdzie prezentowane są jego obrazy, rzeźby, fotografie, rysunki, cykle graficzne.
W 2017 r. z okazji jego 90. urodzin w Podlaskiem zorganizowano Rok Andrzeja Strumiłły, w ramach którego odbyły się m.in. spotkania z artystą i otwarcie wystawy w Muzeum Podlaskim.
– Czas mój się kurczy, bo ja w końcu jestem człowiekiem niezbyt młodym. Ale nie zamierzam odchodzić i chciałbym jeszcze coś zrobić, więc życzyć mi należy czasu. Siły się znajdą, apetyt się znajdzie, ja mam dobry apetyt, dobrze sypiam, ale czas jest mi bardzo potrzebny – mówił Strumiłło zapytany, czego mu życzyć na kolejne lata. Jego wypowiedź pochodzi z 2017 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS