A A+ A++

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP przyznała Tytuły Człowieka Roku 2023 Andrzejowi Poczobutowi i prof. Adamowi Strzemboszowi.

Andrzej Poczobut to polsko-białoruski dziennikarz, publicysta i bloger związany z Grodnem, działacz mniejszości polskiej na Białorusi i więzień polityczny. Za działalność społeczną i dziennikarską był wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany. Od początku protestów społecznych po sfałszowanych przez Alaksandra Łukaszenkę wyborach prezydenckich wspierał opozycję demokratyczną, jednocześnie informując media w Polsce i na Zachodzie o tym, co dzieje się w izolowanym kraju.

Został skazany w oskarżeniach, które są powszechnie uważane za motywowane politycznie, takie jak „podżeganie do nienawiści”, „wzniecanie waśni narodowościowych”  czy „gloryfikowanie nazizmu”. Tytuł Człowieka Roku przyznano mu „jako wyraz solidarności i najwyższego uznania dla heroicznej postawy, walki z dyktaturą o godność, wolność i demokrację na Białorusi”.

Adam Strzembosz w 1980 zaangażował się w organizację niezależnych struktur związkowych w Ministerstwie Sprawiedliwości. W marcu na zebraniu Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych wystąpił publicznie z krytyką władz PRL w kwestiach społeczno-politycznych. Od początku lat 80. uczestniczył w pracach Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności. Odpowiadał za opracowanie reformy prawa o ustroju sądów powszechnych.

Brał udział w przygotowaniach do obrad Okrągłego Stołu; w trakcie debat przewodniczył podzespołowi do spraw reformy prawa i sądów, współdziałał w podzespole ds. reform politycznych. Należał do Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” przy Lechu Wałęsie. We wrześniu 1989 r. został powołany przez premiera Tadeusza Mazowieckiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W lipcu 1990 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego i decyzją Sejmu, podjętą ogromną większością głosów, został wybrany na I Prezesa tego Sądu. Funkcję tę pełnił od 1990 do 1998 roku. Po przejściu w stan spoczynku w Sądzie Najwyższym w 1998 r. powrócił do pracy w KUL w pełnym wymiarze. W 2000 r. został powołany na stanowisko profesora zwyczajnego. Tytuł Człowieka Roku 2023 nadano mu „jako wyraz uznania i podziękowanie za wkład w budowanie państwa prawa i tworzenie podstaw ustrojowych demokratycznej Polski”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJeszcze przez kilka godzin będzie bardzo silnie wiać. Uważajmy.
Następny artykułCena “uczciwego pączka”. Ekspert wyliczył konkretną kwotę