A A+ A++

23 sierpnia mija 130 rocznica śmierci Michała Elwiro Andriollego, który jest autorem pięknych ilustracji do „Pana Tadeusza”.

Każdy z nas czytał wspaniałe dzieło Adama Mickiewicza jakim jest „Pan Tadeusz”, ale nie każdy z nas wie, że dzieło to, wydane we Lwowie w 1881 roku, nakładem księgarni F.H.Richtera zostało wzbogacone 60 ilustracjami autorstwa Andriollego.

Michał Elwiro Andriolli urodził się 2 listopada 1836 roku w Wilnie. Pierwszym nauczycielem i mistrzem był dla niego zamożny ziemianin, utalentowany rysownik i malarz Antoni Zaleski, który wywarł ogromny wpływ na rozwój zainteresowań przyszłego artysty. Andriolli był studentem Moskiewskiej Szkoły Malarstwa i Rzeźby oraz Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu, a także Akademii Świętego Łukasza w Rzymie.

Uczestniczył w powstaniu styczniowym. Został aresztowany, udało mu się jednak uciec z więzienia i przedostać do Londynu, a następnie do Paryża. Po powrocie do kraju zamieszkał w Stasinowie i poślubił Natalię Tarnowską. W 1880 roku kupił folwark Anielin nad Świdrem gdzie według własnych projektów wybudował swoją willę oraz kilkanaście domów na wynajem. Był prekursorem działalności letniskowej i wypoczynkowej. W 1883 roku wraz  z żoną wyjechał do Paryża gdzie zamieszkał u Władysława Mickiewicza – najstarszego syna Adama Mickiewicza.

Michał Elwiro Andriolli żył i pracował w rożnych krajach. Był wziętym ilustratorem książek. Współpracował z wydawcami z Warszawy, Londynu i Paryża. Przyjaźnił się z wieloma polskimi pisarzami oraz publicystami. Jego ilustracje zdobiły między innymi „Starą Baśń” J.I Kraszewskiego, „Meir Ezofowicz” E. Orzeszkowej, „Romeo i Julię” W. Szekspira, „Legendę wieków” W. Hugo oraz wiele innych dzieł.

Osobną częścią jego twórczości stanowi malarstwo olejne, w szczególności religijne. Artysta wykonywał obrazy do świątyń prawosławnych oraz kościołów katolickich.

Swoje prace wystawiał w Paryżu, w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w warszawskiej „Zachęcie”.

Michał Elwiro Andriolli zmarł 23 sierpnia 1893 roku w Nałęczowie.

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpacerowała po molo w Sopocie. Włożyła krótkie spodenki
Następny artykułPodatek od nieruchomości w telefonie. Nowa funkcja w rządowej aplikacji