Analityk: Orlen weźmie na siebie duży ciężar konsolidując Lotos i PGNiG, potencjał dywidendowy spada
14.07.2020r. 14:21
W jego ocenie potencjał Orlenu do wypłaty dywidendy drastycznie spadnie na najbliższe kilka lat
– “Ta informacja (warunkowa zgoda KE na przejęcie Lotosu przez Orlen – PAP) jest już od rana dyskontowana przez inwestorów, gdyż podobne doniesienia pojawiły się w porannej prasie. Komunikat KE potwierdza, że w pierwszej chwili jest to bardziej pozytywne dla Lotosu, ze względu na premię wezwaniową. W Orlenie część rynku może obawiać się potencjału dywidendowego, zalewarowania. W średnim terminie uważamy, że wcale nie musi to oznaczać, iż jest to dla Orlenu negatywne” – podsumowuje Kozak.
Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu.
Jak podał w komunikacie Orlen, środki zaradcze uzgodnione z Komisją Europejską obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.
PKN Orlen podpisał ponadto we wtorek list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką PGNiG.
Jak podano, model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone, a strony niezwłocznie podejmą współpracę i powołają zespoły, których zadaniem będzie wspólne wypracowanie modelu transakcji, harmonogramu oraz koordynacja prac związanych z realizacją transakcji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS