A A+ A++

Analityk: Orlen weźmie na siebie duży ciężar konsolidując Lotos i PGNiG, potencjał dywidendowy spada

14.07.2020r. 14:21


PKN Orlen weźmie na siebie duży finansowy ciężar konsolidując Lotos i PGNiG, co może rodzić ryzyko np. przy pogorszeniu warunków makroekonomicznych – uważa Michał Kozak z Trigon DM. Zdaniem analityka potencjał dywidendowy Orlenu na najbliższe lata drastycznie spadnie. Nie wyklucza on, że przejęcie PGNiG może odbyć się w formie wezwania.


“Wydaje się, że przejęcie PGNiG to nie będzie proces szybki: po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo bilansu Orlenu oraz niepewność co do warunków makroekonomicznych. Co do sposobu przeprowadzenie transakcji, nie wykluczam natomiast wyzwania, na czym Skarb Państwa skorzystałby najmocniej. Na pewno negatywne dla Orlenu jest to, że bierze na siebie bardzo duży ciężar jako konsolidator – jeśli np. pojawią się czynniki ryzyka ze strony makro, strona popytowa będzie się dłużej podnosić, zobaczymy obsunięcia operacyjne – to przy tak dużym zalewarowaniu ryzyko jest podwójne” – komentuje Michał Kozak z Trigon DM

W jego ocenie potencjał Orlenu do wypłaty dywidendy drastycznie spadnie na najbliższe kilka lat

– “Ta informacja (warunkowa zgoda KE na przejęcie Lotosu przez Orlen – PAP) jest już od rana dyskontowana przez inwestorów, gdyż podobne doniesienia pojawiły się w porannej prasie. Komunikat KE potwierdza, że w pierwszej chwili jest to bardziej pozytywne dla Lotosu, ze względu na premię wezwaniową. W Orlenie część rynku może obawiać się potencjału dywidendowego, zalewarowania. W średnim terminie uważamy, że wcale nie musi to oznaczać, iż jest to dla Orlenu negatywne” – podsumowuje Kozak.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu.

Komisja Europejska zgłosiła formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez Orlen nieco ponad trzy miesiące temu. Wynikało to z obaw, że połączenie dwóch spółek, które jako jedyne zajmują się w Polsce rafinacją ropy naftowej może m.in. zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa.

Jak podał w komunikacie Orlen, środki zaradcze uzgodnione z Komisją Europejską obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.

PKN Orlen podpisał ponadto we wtorek list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką PGNiG.

Jak podano, model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone, a strony niezwłocznie podejmą współpracę i powołają zespoły, których zadaniem będzie wspólne wypracowanie modelu transakcji, harmonogramu oraz koordynacja prac związanych z realizacją transakcji.

PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaul Montana wyjaśnia, dlaczego rozwodzi się z Felicjańską. “Kocham ją, ale dla jej dobra odchodzę”. Rozgadał się o jej zachowaniu
Następny artykułPAP uruchamia nowe narzędzie do weryfikacji fake newsów!