A A+ A++

Analitycy: w USA znaczny udział energetyki jądrowej w rosnącej dynamice redukcji emisji CO2

14.07.2020r. 16:44

Zgodnie z niedawno opublikowanym badaniem porównawczym 100 największych producentów energii w USA sektor energetyczny w poczynił znaczne postępy w odchodzeniu od węgla w 2019 r., przyczyniając się do znacznego ograniczenia zanieczyszczenia. Energia jądrowa stanowiła 55 proc. zasobów o zerowej emisji w USA.
Jak wynika z analizy, spadek emisji w połączeniu ze wzrostem aktywności gospodarczej można przypisać ciągłemu spadkowi produkcji z elektrowni węglowych i przechodzeniu na źródła energii o niższej i zerowej emisji. W latach 2018-2019 źródła o zerowej emisji CO2 generowały 36 proc. energii elektrycznej w USA. Wśród tych źródeł udział energii jądrowej wynosił 55 proc., energii ze źródeł odnawialnych 26 proc. i 19 proc. energii ze źródeł wodnych.

Emisje CO2 z sektora energetycznego spadły o 8 proc. od 2018 r. do 2019 r. – przed pandemią COVID-19, podczas gdy PKB wzrósł o 2,3 proc. W latach 2000-2019 PKB wzrósł o 45 proc., emisje CO2 spadły o 28 proc., a wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych podwoiło się. To, jak stwierdzili autorzy raportu, pokazuje, że “przy odpowiednim doborze technologii wytwarzania zmniejszone emisje i wzrost gospodarczy mogą iść w parze”.

Najnowszy raport w dalszym ciągu pokazuje kluczową rolę istniejących źródeł niskoemisyjnych, w tym jądrowych, i określa ilościowo stopień zanieczyszczenia powietrza w USA, które nadal nieproporcjonalnie wpływa na zdrowie społeczności miejskich i o niskich dochodach, powiedział Chris Gould, wiceprezes ds. strategii korporacyjnej i dyrektor ds. innowacji i zrównoważonego rozwoju w Exelon. “Koncentrowanie się na utrzymywaniu i rozwijaniu źródeł energii o zerowej emisji, przy jednoczesnym wzroście elektryfikacji gospodarki, musi być priorytetem krajowym dla realizacji zrównoważonej przyszłości” – stwierdził prezes.

Mike Twomey, wiceprezes Entergy ds. polityki federalnej, spraw regulacyjnych i rządowych, powiedział, że firma jest liderem branży w zakresie wprowadzania dobrowolnych redukcji emisji od prawie dwóch dekad. “Jesteśmy na dobrej drodze do spełnienia zobowiązania klimatycznego do 2030 r. poprzez przekształcenie naszego portfela wytwórczego w czystsze zasoby i inwestowanie w nasze obiekty jądrowe” – powiedział.

Starla Yeh, dyrektor grupy analitycznej NRDC ds. klimatu i czystej energii, powiedziała, że wzorzec wzrostu połączonego z redukcją emisji zachowuje długo utrzymujący się trend, choć może nie zawierać danych do przyszłorocznego raportu z testów porównawczych. “Pandemia COVID-19 zakłóciła działalność gospodarczą i oczekuje się, że jeszcze bardziej przyspieszy odejście od węgla w sektorze wytwarzania energii elektrycznej” – powiedziała. “Tendencje te pokazują, że wraz z ożywieniem gospodarki USA otwierają się znaczące możliwości i szanse na wytwarzanie energii przy zerowej emisji CO2 w przyszłości, w której priorytetem będą redukcje emisji i inwestycje w społeczności, które poniosły nieproporcjonalne obciążenia związane z zanieczyszczeniem”.

Prezentowana analiza opiera się na danych dotyczących wytwarzania energii i emisji publicznie ogłaszanych przez US Energy Information Administration oraz Environmental Protection Agency, a także dostarcza szczegółowych informacji o bilansie paliwowym wszystkich producentów energii elektrycznej w USA. Najnowsza edycja została przygotowana przez MJ Bradley & Associates.

Analiza porównawcza emisji jest wspólnym wysiłkiem agencji Ceres; Banku Ameryki; producentów energii Entergy, Exelon i Tenaska; oraz Rady Obrony Zasobów Naturalnych (NRDC). Obecne wydanie jest szesnastym z serii, która rozpoczęła się w 1997 r., wykorzystując publicznie zgłoszone dane do porównania emisji amerykańskich producentów energii.
Analiza ma na celu badanie i porównanie emisji kluczowych substancji zanieczyszczających powietrze, podkreślając postępy w całym sektorze w działaniu na rzecz ochrony środowiska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPakiet mobilności
Następny artykułWIELISZEW. Groźne zderzenie dwóch aut na Niepodległości [FOTO]