Historycznie rynek akcji zyskiwał, gdy Fed obniżał stopy proc. podczas ekspansji, przy minimalnym ryzyku spadku w roku po pierwszej obniżce. Zarówno rynki akcji, jak i obligacji skarbowych mają więc potencjał do osiągania dobrych wyników – oceniają eksperci Franklin Templeton.
Rynki finansowe wydają się być obecnie pewne, że pierwsza obniżka stóp procentowych przez Fed w kolejnym cyklu łagodzenia polityki pieniężnej nastąpi we wrześniu, a druga prawdopodobnie w grudniu. Rynki spodziewały się aż siedmiu obniżek w tym roku, ale zamiast tego Fed utrzymał do tej pory stopy proc. na stałym poziomie, ponieważ inflacja utrzymywała się na niewygodnie wysokim poziomie.
Eksperci Franklin Templeton w najnowszym raporcie postawili więc sobie pytania, jak akcje zareagują na pierwszą obniżkę stóp przy indeksie S&P 500 oscylującym w pobliżu rekordowych poziomów? Czy inwestorzy staną się jeszcze bardziej optymistyczni, postrzegając obniżkę jako środek pomagający przedłużyć ekspansję gospodarczą? A może staną się niedźwiedzi i zinterpretują obniżkę jako znak, że gospodarka zwalnia?
Patrząc na cykle gospodarcze z ostatnich 50 lat (od 1972 r.), analitycy zidentyfikowali siedem cykli obniżek stóp procentowych związanych z recesjami i pięć związanych z ekspansjami.
Z analiz wynika, że gdy pierwsza obniżka stóp zbiegła się w czasie z ekspansją, inwestorzy zazwyczaj stawali się bardziej optymistyczni. Akcje rosły średnio w ciągu kolejnych trzech, sześciu i 12 miesięcy. Gdy związana była z recesją, pierwsze cięcie miało początkowo efekt spadkowy. Akcje spadły w okresie trzech miesięcy, ale następnie wzrosły.
“Biorąc pod uwagę obecne warunki i brak szoku zewnętrznego, sklasyfikowalibyśmy obniżkę stóp procentowych w tym roku jako ekspansywną. W związku z tym uważamy za prawdopodobne, że hossa będzie kontynuowana, choć zmienność może wzrosnąć. Ważne jest również, aby podkreślić, że w następstwie obniżki stóp procentowych atrakcyjne może być zwiększenie pozycji na rynku akcji” – napisano w komentarzu Franklin Templeton.
“Nasza analiza historycznych cykli pokazuje, że rynek akcji częściej niż rzadziej piął się w górę w ciągu sześciu miesięcy po pierwszej obniżce stóp, niezależnie od ekspansji czy recesji’ – dodano.
Z badania Franklin Templeton wynika, że cykle od 1990 r. były mniej zwyżkowe, a akcje spółek wzrostowych generalnie wiodły prym.
“Możemy przedstawić bardziej szczegółowy obraz poprzez porównanie wyników akcji wzrostowych i wartościowych. W przypadku tych porównań skupiamy się na cyklach od 1990 r., który oznaczał ważną zmianę w podejściu Fed do polityki. W 1989 r. Fed zaczął ustalać stopę funduszy federalnych jako główne narzędzie polityki. Wcześniej Fed celował w rezerwy bankowe i inne środki ilościowe, a także komunikował politykę poprzez stopę dyskontową pobieraną od banków” – napisano w komentarzu.
W okresach od 1990 r. dwa z cykli obniżek stóp procentowych uznano za ekspansywne, a trzy za recesyjne.
“Średnie trzymiesięczne zwroty były umiarkowane, ale pozytywne, a większość stylów akcji wzrosła również w okresach sześcio- i dwunastomiesięcznych. Dane te potwierdzają obserwacje, że w ciągu pełnego roku po pierwszym cięciu wiodącymi spółkami były akcje o dużej kapitalizacji, akcje wzrostowe i Nasdaq. Akcje spółek o małej kapitalizacji również pozytywne wyniki, ale akcje wartościowe pozostawały w tyle zarówno w przypadku dużych, jak i małych spółek” – napisali analitycy.
W opinii ekspertów Franklin Templeton, odchodząc od dyskusji na temat wyników w określonych okresach, ważne jest również rozważenie maksymalnego spadku, jakiego akcje doświadczyły w roku następującym po pierwszej obniżce stóp procentowych w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.
Z ich badań wynika, że średni spadek wartości akcji dla wszystkich cykli ekspansji wyniósł -4,91 proc., w porównaniu z -19,44 proc. dla wszystkich cykli recesji, co daje wynik lepszy o ponad 14 proc.
“W przykładach ekspansywnych cięć stóp procentowych, rynek akcji spadł o znacznie mniejsze kwoty i osiągnął najniższy punkt w ciągu miesiąca od pierwszej obniżki stóp procentowych. Średnio, ekspansywne cięcia stóp powodowały krótkie i płytkie spadki” – napisano w komentarzu.
“W większości przykładów recesyjnych obniżek stóp rynek akcji spadł o ponad 20 proc., co jest klasyczną definicją bessy i nie osiągnął najniższego poziomu przez kilka miesięcy. Średnio, recesyjne cięcia stóp procentowych powodowały głębokie i bolesne bessy” – dodano.
Analitycy Franklin Templeton zwracają też uwagę, że obligacje skarbowe osiągały lepsze wyniki niż akcje w 11 z 12 okresów spadków, często o ponad 10 proc.
“Obligacje oferowały znaczące korzyści w zakresie dywersyfikacji, kompensując spadki cen akcji w prawie każdym okresie obniżki stóp procentowych” – napisano w komentarzu. (PAP Biznes)
pr/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS