A A+ A++

30.06.2021r. 14:00

Ceny ropy w tym tygodniu spadają, rynek czeka na kolejną decyzję OPEC+ o zwiększeniu wydobycia – wskazuje Goldman Sachs. Zdaniem analityków najwięksi producenci ropy naftowej w kolejnych miesiącach podniosą produkcję, ale wyłącznie o 0,5 mb/d z uwagi na ryzyko pandemii.

W opublikowanej w środę informacji specjaliści Goldman Sachs prognozują, że ewentualne zwiększenie produkcji o 1 mb/d w sierpniu może przełożyć się na spadek cen ropy o 2-3 dol. za baryłkę w stosunku do ostatniej prognozy.

Czynnikiem równoważącym według nich pozostaje czerwcowy deficyt w wysokości 2,3 mb/d, który okazał się nieco większy od oczekiwań, a także wolne tempo wzrostu produkcji w wielu krajach OPEC+, jak i potencjalnie późniejszy wzrost eksportu z Iranu, niż wcześniej zakładano.

Według Goldman Sachs do końca roku popyt na ropę wzrośnie o dodatkowe 2,2 mb/d. Spowoduje to według analityków powstanie deficytu na poziomie 5 mb/d.

Eksperci zwrócili również uwagę, że zaspokojenie tego popytu będzie poza możliwościami Iranu, które plasują się na poziomie maksymalnym 1 mb/d i producentów łupkowych; tu oczekuje się wzrostu produkcji o 0,3 mb/d do końca roku.

Według Goldman Sachs, spadek cen ropy notowany w tym tygodniu ma związek z oczekiwaniem rynku na decyzję OPEC+, która ma zostać wydana 1 lipca. Oczekiwanym rezultatem jest decyzja zwiększająca wydobycie.

Analitycy spodziewają się, że najwięksi producenci ropy naftowej w kolejnych miesiącach podniosą produkcję, jednak wyłącznie o 0,5 mb/d z uwagi na ryzyko pandemii i fali zakażeń wywołanej wariantem Delta koronawirusa – czytamy w analizie.

Najpopularniejszy artykuł ostatnich dni

Najczęściej komentowany artykuł w tym tygodniu
Najważniejszy komunikat, warto przekazać znajomym

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinisterstwo klimatu aktualizuje katalog firm, mogących działać w sektorze jądrowym
Następny artykułPrezydent podpisał nowelę ustawy ws. przedłużania koncesji wydobywczych