Amnesty International wzięło pod lupę Marsz Równości, który odbył się w sierpniu Częstochowie. Wynika z niego, że międzynarodowe standardy wolności zgromadzeń były podczas niego przestrzegane niemalże podręcznikowo. Obserwatorzy organizacji uważają również, że ilość sił porządkowych była wystarczająca, aby dać poczucie bezpieczeństwa i biorąc pod uwagę sprawne działania mundurowych, zapewnić spokojny przebieg zgromadzenia.
Obserwacja Amnesty International dotyczyła „V Marszu Równości w Częstochowie”, który odbył się 12 sierpnia 2023 roku w Częstochowie. Tego samego dnia w Częstochowie zostały zgłoszone jeszcze dwa inne zgromadzenia – oba częściowo pokrywające się czasem i miejscem „Marszu Równości”.
W opinii Amnesty International opisane zgromadzenia miały charakter pokojowy. Obserwatorzy organizacji uważają, że międzynarodowe standardy wolności zgromadzeń były przestrzegane niemalże podręcznikowo. Pomimo tego, że oba zgromadzenia znajdowały się wzajemnie w zasięgu wzroku i słuchu, uczestniczące w nich osoby mogły manifestować swoje poglądy i nie były zagłuszane ani w żaden sposób ograniczane.
Zespół antykonfliktowy reagował natychmiast na wszelkie przejawy agresywnych zachowań i zapobiegał im za pomocą spokojnej interwencji. Amnesty International uważa, że ilość sił porządkowych była wystarczająco duża, aby dawać poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie (biorąc pod uwagę sprawne działania funkcjonariuszy zapewniające spokojny przebieg zgromadzenia) liczna obecność policji była usprawiedliwiona i nie powodowała poczucia zagrożenia.
Raport z obserwacji Marszu Równości 12 sierpnia 2023 r. w Częstochowie do pobrania tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS