“15 dni temu wysłano nam powiadomienie kanałami dyplomatycznymi, że dwa amerykańskie okręty wojenne wpłyną na Morze Czarne zgodnie z konwencją z Montreux. Jednostki pozostaną na Morzu Czarnym do 4 maja” – poinformowało w piątek ministerstwo spraw zagranicznych Turcji.
Porozumienie z Montreux z 1936 r. daje Turcji kontrolę nad cieśninami Bosfor i Dardanele, ogranicza dostęp okrętów wojennych i reguluje ruch zagranicznych statków towarowych.
W reakcji rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko wyraził w piątek zaniepokojenie wzmożoną aktywnością na Morzu Czarnym rządów państw, które nie graniczą z jego wodami – podała agencja Interfax.
Gruszko podkreślił, że wszystkie ruchy okrętów wojennych na Morzu Czarnym muszą być zgodne z Konwencją z Montreux.
Niedawno w ukraińskim regionie Donbasu, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, wybuchły starcia między wojskami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję tzw. separatystami. Niemcy zwróciły się do Rosji o wycofanie wojsk, a Moskwa oskarżyła Kijów o prowokacje. Od początku roku zginęło na tych terenach ponad 25 ukraińskich żołnierzy.
Od pewnego czasu przy granicy z Ukrainą trwa koncentracja wojsk rosyjskich, dodatkowe jednostki rozlokowywane są też na zaanektowanym Krymie.
Zaniepokojenie z powodu koncentracji wojsk wyrażają Stany Zjednoczone. Władze USA poinformowały, że Rosja rozmieściła najwięcej wojsk w pobliżu granic Ukrainy od 2014 roku. Kanclerz Angela Merkel w rozmowie z Władimirem Putinem zażądała redukcji liczebności sił stacjonujących w pobliżu Ukrainy. Informacje o koncentracji rosyjskich wojsk potwierdzane są przez niezależnych analityków.
Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły – jak się ocenia – ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.
PAP/Defence24.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS