A A+ A++

Amerykański sektor energetyki odnawialnej wzywa Kongres do wprowadzenia ulg podatkowych

20.03.2020r. 17:30

Amerykańskie firmy zajmujące się energetyką wiatrową i słoneczną wezwały w czwartek Kongres do wprowadzenia ulg podatkowych, które pomogłyby sektorowi uniknąć opóźnień w projektach i utrzymać przepływ finansowania w okresie pandemii koronawirusa, która zdławiła łańcuchy dostaw i spowolniła rozpoczęte inwestycje.
W liście do kierownictwa Izby Reprezentantów i Senatu, siedem grup handlowych działających w branży OZE zaapelowało do ustawodawców o przedłużenie terminów, które pozwoliłyby ich projektom uzyskać federalne ulgi podatkowe od produkcji energii ze źródeł wiatrowych i PV pomimo opóźnień spowodowanych rozprzestrzenianiem się koronawirusa na całym świecie.

Amerykańskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, które podpisało list, poinformowało, że zakłócenia spowodowane rozprzestrzenianiem się wirusa mogą zagrozić 35 tys. miejsc pracy i 43 mld dolarów inwestycji.

“Sektor czystej energii jest jednym z najważniejszych motorów ekonomicznych kraju. Jednak wzrost ten jest zagrożony przez szereg oddziaływań związanych z COVID-19” – zaapelowano w liście, podpisanym przez: AWEA, American Council on Renewable Energy, Business Network for Offshore Wind, Energy Storage Association, National Hydropower Association, Renewable Energy Buyers Alliance i Stowarzyszenie Przemysłu Energii Słonecznej.

Projekty PV kwalifikują się obecnie do ulgi podatkowej w wysokości 26 proc., która w przyszłym roku ma spaść do 22 proc. Jeśli firmy rozpoczną budowę lub wydadzą 5 proc. kosztów kapitału projektu do końca tego roku, kwalifikują się do otrzymania kredytu na 2020 rok.

Projekty wiatrowe mogą ubiegać się o ulgę podatkową w wysokości 1,5 centa za każdą wyprodukowaną kWh energii elektrycznej, jeśli dojdą do skutku przed 1 stycznia 2021 r.

Autorzy listu chcą przedłużenia tych terminów i udostępnienia kredytów na tzw. wypłatę bezpośrednią, co oznacza, że można ją zamienić na gotówkę. Ulgi podatkowe na energię odnawialną pozwalają deweloperom odliczać procent kosztów swoich projektów w ciągu kilku lat. Zazwyczaj sprzedają te świadczenia na rynku “kapitału podatkowego”, co pozwala firmom z dużymi obciążeniami podatkowymi na zmniejszenie tych zobowiązań.

Jednak w czasach spowolnienia gospodarczego duże banki i inne korporacje osiągają mniejsze zyski lub nie osiągają ich wcale, co zmniejsza zainteresowanie ulgami podatkowymi. Opcja gotówkowa pomogłaby wesprzeć to kluczowe źródło finansowania. Grupy branżowe domagają się również wprowadzenia ulgi w podatku bezpośrednim na projekty związane z magazynowaniem energii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS pracuje nad uproszczeniem formularzy [ Gospodarka ]
Następny artykułZnany dziennikarz TVN dołącza do TVP Info