Strzelania przeprowadzono na poligonie White Sands. Resort obrony Izraela podał, że próby przebiegły pomyślnie. Z udostępnionych materiałów wideo wynika, że Iron Dome był w ich trakcie wykorzystywany m.in. do zwalczania celów o parametrach pocisków manewrujących.
Wykorzystywany obecnie przez armię USA system Iron Dome został dostarczony w standardowej, izraelskiej konfiguracji, z tamtejszym radarem kierowania ogniem (dostarczonym przez firmę Elta należącą do koncernu IAI, typu MMR) oraz istniejącym systemem dowodzenia. Co ciekawe, wyrzutnie należące do US Army są jednak w ciemnozielonym kamuflażu, co odróżnia je od większości tego typu systemów stosowanych przez Izrael. Do ich transportu używane są standardowe pojazdy US Army firmy Oshkosh.
Amerykanie zamówili w sierpniu 2019 roku dwie baterie Iron Dome w ramach pilnej potrzeby operacyjnej w związku z programem IFPC Inc-2I, mającym odtworzyć zdolności obrony powietrznej krótkiego zasięgu i jednocześnie zapewnić potencjał do obrony przed atakami pociskami artyleryjskimi, rakietowym i moździerzowym. Dostarczono je w 2020 roku.
The performance and live fire test was conducted at the White Sands New Mexico (WSMR) test range, and was the first time US soldiers intercepted live targets employing the Iron Dome System. Iron Dome developers Rafael, IAI Elta and mPrest supported the test.2/2 pic.twitter.com/1rGEkVpFrW
— Ministry of Defense (@Israel_MOD) August 23, 2021
Docelowo Amerykanie zamierzają pozyskać nawet około 400 wyrzutni rakiet dla IFPC. Efektor – pocisk rakietowy – zostanie wybrany po przeprowadzeniu testowych strzelań próbnych „shoot-off”, przewidzianych jeszcze w tym roku. Jednym z kandydatów jest system Iron Dome, a w celu promocji jego „zamerykanizowanej” wersji na tamtejszych rynkach już w 2020 roku stworzono spółkę joint venture z Raytheonem. Docelowa konfiguracja systemu IFPC zakłada zintegrowanie go z systemem IBCS oraz standardowymi amerykańskimi sensorami (przede wszystkim radary Sentinel), a pociski rakietowe zostaną uzupełnione przez środki rażenia oparte o energie skierowane. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to systemem Iron Dome zainteresowani są też US Marines.
Iron Dome powstał pierwotnie jako system C-RAM (Counter-Artillery, Rocket, Mortar), do zwalczania pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych. Od wprowadzenia do działań bojowych w 2011 roku system jest jednak rozwijany i obecnie ma także możliwość zwalczania celów aerodynamicznych: samolotów, śmigłowców i BSP. Morska wersja Iron Dome, nazwana C-Dome, wykorzystuje te same pociski rakietowe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS