A A+ A++

Strzelania przeprowadzono na poligonie White Sands. Resort obrony Izraela podał, że próby przebiegły pomyślnie. Z udostępnionych materiałów wideo wynika, że Iron Dome był w ich trakcie wykorzystywany m.in. do zwalczania celów o parametrach pocisków manewrujących.

Wykorzystywany obecnie przez armię USA system Iron Dome został dostarczony w standardowej, izraelskiej konfiguracji, z tamtejszym radarem kierowania ogniem (dostarczonym przez firmę Elta należącą do koncernu IAI, typu MMR) oraz istniejącym systemem dowodzenia. Co ciekawe, wyrzutnie należące do US Army są jednak w ciemnozielonym kamuflażu, co odróżnia je od większości tego typu systemów stosowanych przez Izrael. Do ich transportu używane są standardowe pojazdy US Army firmy Oshkosh.

Amerykanie zamówili w sierpniu 2019 roku dwie baterie Iron Dome w ramach pilnej potrzeby operacyjnej w związku z programem IFPC Inc-2I, mającym odtworzyć zdolności obrony powietrznej krótkiego zasięgu i jednocześnie zapewnić potencjał do obrony przed atakami pociskami artyleryjskimi, rakietowym i moździerzowym. Dostarczono je w 2020 roku.

Reklama

Docelowo Amerykanie zamierzają pozyskać nawet około 400 wyrzutni rakiet dla IFPC. Efektor – pocisk rakietowy – zostanie wybrany po przeprowadzeniu testowych strzelań próbnych „shoot-off”, przewidzianych jeszcze w tym roku. Jednym z kandydatów jest system Iron Dome, a w celu promocji jego „zamerykanizowanej” wersji na tamtejszych rynkach już w 2020 roku stworzono spółkę joint venture z Raytheonem. Docelowa konfiguracja systemu IFPC zakłada zintegrowanie go z systemem IBCS oraz standardowymi amerykańskimi sensorami (przede wszystkim radary Sentinel), a pociski rakietowe zostaną uzupełnione przez środki rażenia oparte o energie skierowane. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to systemem Iron Dome zainteresowani są też US Marines.

Iron Dome powstał pierwotnie jako system C-RAM (Counter-Artillery, Rocket, Mortar), do zwalczania pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych. Od wprowadzenia do działań bojowych w 2011 roku system jest jednak rozwijany i obecnie ma także możliwość zwalczania celów aerodynamicznych: samolotów, śmigłowców i BSP. Morska wersja Iron Dome, nazwana C-Dome, wykorzystuje te same pociski rakietowe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAfganistan – decyzja, która może uratować życie ludzi
Następny artykułW 2012 roku odbyła się uroczystość przemilczana przez media