Colt to znana na całym świcie marka i jednocześnie nazwa rewolweru kapiszonowego, którego produkcja ruszyła w 1836 roku w Stanach Zjednoczonych. Wówczas firma dostarczała na rynek model Paterson. Jego konstruktor – Samuelt Colt stworzył rewolucyjną broń palną, działającą na czarny proch, który ładowało się do komór w specjalnym bębenku. Po jego zabezpieczeniu przybitką, wciśnięciu kul i nałożeniu kapiszonów można było korzystać z rewolweru. Cały proces zajmował około 3 minut. Jedynym minusem było to, że ponowne załadowanie prochu wymagało demontażu broni.
W kolejnych latach Colt opracowywał nowe modele broni, które były rozwiniętą i ulepszoną wersją pierwowzoru. Przykładowo w 1850 roku firma opatentowała model Colt Navy, który trafił do uzbrojenia Marynarki Wojennej USA.
Z biegiem czasu firma stała się jednym z największych producentów broni palnej na świecie. Jej dobra passa nie trwała jednak cały czas. W latach 80. i 90. XX wieku firma napotkała problemy związane z kurczącym się rynkiem zbytu. Dużym ciosem było to, że amerykańskie siły zbrojne i służby mundurowe zrobiły zwrot w kierunki innych producentów – firmy Bretta czy FN Herstal, które dostarczały bardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie rozwiązania. Nie pomogła również regulacja rynku cywilnego. Colt ogłosił ostateczne bankructwo w 2015 roku.
Firma przyciągnęła uwagę Ceska Zbrojovka Group (CZG), czeskiego producenta broni, który odnosi znaczne sukcesy na rynku międzynarodowym, również w Stanach Zjednoczonych, gdzie sprzedaje znaczną część wyprodukowanej broni, wyposażenia i oprzyrządowania do jej obsługi.
Ceska Zbrojovka Group (CZG) negocjuje nabycie 100% akcji Colt Holding Company. Miały one zostać ukończone w ubiegłym roku, ale zostały przedłużone do końca stycznia 2021 roku. Legendarny amerykański producent broni ogłosił ostatecznie bankructwo w 2015 roku, choć jego problemy zaczęły się niemal trzy dekady wcześniej.
Czesi od dłuższego czasu prowadzą negocjacje z Colt Holding Company. CZG chce nabyć 100 proc. aukcji firmy. Jednak ze względu na obecną sytuację spowodowaną pandemią COVID-19, rozmowy opóźniły się i zostały przełożone. Negocjacje najprawdopodobniej będą trwały do końca stycznia 2021 roku. Wówczas światło dzienne ujrzy decyzja Colta i Ceska Zbrojovka Group.
Z oficjalnego komunikatu CZG wynika, że “obie strony osiągnęły ogólne porozumienie co do podstawowych warunków handlowych transakcji. Negocjacje są obecnie kontynuowane i dotyczą parametrów technicznych, wymagań regulacyjnych i szczegółowych warunków transakcji”. Ich wynik nie został jeszcze przesądzony.
Zobacz też: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS