A A+ A++

Desktopowe procesory AMD Ryzen 9000 okazały się lekkim rozczarowaniem. Znacznie lepszym wyborem dla graczy są modele z poprzedniej generacji, z dopiskiem “X3D”. Nowe jednostki mają jednak kilka zalet, wśród których są niski pobór mocy oraz temperatury. Dodatkowo firma AMD ciągle pracuje nad ich optymalizacją. W ramach najnowszej poprawki firmware AGESA znacząco zmniejszono opóźnienia w komunikacji pomiędzy rdzeniami.

Rdzenie w procesorach AMD Ryzen 9000 będą wkrótce komunikowały się z dużo niższym opóźnieniem, co powinno przełożyć się też na lepszą wydajność. Jest to efekt wdrażanej właśnie poprawki firmware AGESA.

AMD Ryzen 9000 - opublikowano aktualizację AGESA, która zmniejsza opóźnienia w komunikacji pomiędzy rdzeniami CPU [1]

Test procesorów AMD Ryzen 9 9950X vs Intel Core i9-14900K – Pojedynek zawodników wagi ciężkiej w grach i programach

Choć desktopowe procesory Granite Ridge mają sporo zalet względem swoich poprzedników, to, jak pokazują nasze testy, nie dla wszystkich użytkowników powinien to być pierwszy wybór w przypadku zakupu nowego CPU. Wydajność tych jednostek ograniczają między innymi zbyt duże opóźnienia w komunikacji pomiędzy rdzeniami znajdującymi się w różnych CCD. Mają one sięgać nawet 180-200 ns, co jest wartością stanowczo zbyt wysoką. Przekłada się to niestety na gorszą wydajność. To właśnie ta kwestia była ostatnio wskazywana jako jedna z przyczyn, dla których nowe CPU wypadają w niektórych scenariuszach testowych gorzej od jednostek Ryzen 7000. Na szczęście firma AMD wypuściła firmware AGESA w wersji 1.2.0.2, którego zadaniem jest wyeliminowanie tego problemu.

AMD Ryzen 9000 - opublikowano aktualizację AGESA, która zmniejsza opóźnienia w komunikacji pomiędzy rdzeniami CPU [2]

AMD Ryzen 9000 - opublikowano aktualizację AGESA, która zmniejsza opóźnienia w komunikacji pomiędzy rdzeniami CPU [3]

Test procesorów AMD Ryzen 5 9600X vs Intel Core i5-13400 – Szybkie i chłodne sześć rdzeni Zen 5. Godny następca AMD Ryzen 5 7600X?

Poprawka jest już wdrażana w przypadku pierwszych płyt głównych bazujących na chipsetach X670E, B650E oraz B650. Jedną z pierwszych firm, które ją zaimplementowały jest ASUS. Jak wynika ze wstępnych testów opublikowanych na forum AnandTech, opóźnienia w komunikacji pomiędzy rdzeniami z różnych CCD wynoszą teraz około 75 ns, czyli są niższe o 58%. Powinno poprawić to nieco wydajność procesorów Ryzen 9000, ale największy wzrost spodziewany jest nie w grach, a w aplikacjach, które są w stanie wykorzystać pełnię możliwości wielowątkowych procesorów. Według doniesień niektórych użytkowników, w przypadku Cinebench R23 można liczyć na wyniki lepsze o 400-600 punktów. Zauważalną różnicę można też ponoć odczuć w CPU-Z i teście procesora w ramach oprogramowania 3DMark.

Źródło: WCCFTech, Det0x (AnandTech)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDom Kurka zalany. Żona patrzyła na wszystko przez monitoring. “Przerażające”
Następny artykułAnkieta dla mieszkańców w ramach Indeksu Zdrowych Miast 2024 już dostępna!