A A+ A++

Wczoraj informowaliśmy o planach AMD dotyczących mobilnych procesorów Ryzen na lata 2021 oraz 2022. Firma pracuje nad kilkoma różnymi seriami APU, które są przygotowywane z myślą o różnych typach laptopów. Przyszłoroczne APU to m.in. Cezanne, Lucienne oraz Van Gogh. W kolejnym roku nadejdzie premiera Rembrandt, Barcelo oraz DragonCrest. W przyszłym roku tylko jedna seria APU wykorzysta zupełnie nowe układy graficzne, oparte na architekturze RDNA 2 – będzie to rodzina Van Gogh. Z kolei Cezanne oraz Lucienne oparte będą po raz kolejny na Vedze. W 2022 roku APU Rembrandt oraz DragonCrest będą już wykorzystywać zintegrowane iGPU RDNA 2. Tymczasem do sieci przedostały się kolejne informacje o poszczególnych grupach APU jak i o pierwszych procesorach Cezanne, przygotowanych z myślą o desktopach.

Według nowych informacji, AMD pracuje nad przynajmniej dwoma desktopowymi procesorami Cezanne: Ryzen 5 5600G oraz Ryzen 7 5800G. Ponadto uzyskaliśmy nowe informacje o laptopowych procesorach APU Van Gogh, DragonCrest oraz Rembrandt.

_TITLE_

AMD Ryzen dla laptopów – poznaliśmy szczegółowe plany firmy na lata 2021-2022. Pierwsze APU RDNA 2 już w 2021 roku

Według najnowszych doniesień, AMD pracuje nad przynajmniej dwoma procesorami APU Cezanne dla komputerów stacjonarnych. Pierwszy to 6-rdzeniowy i 12-wątkowy Ryzen 5 5600G, drugi to 8-rdzeniowy i 16-wątkowy Ryzen 7 5800G. Oba układy najpewniej przygotowywane są na rynek OEM, co oznacza, że nie będą dostępne w sprzedaży detalicznej, podobnie jak tegoroczne procesory APU Renoir. Ponadto firma pracuje nad kolejnymi układami Vermeer – Ryzen 7 5800 (8C/16T) oraz Ryzen 9 5900 (12C/24T). Oba procesory Zen 3 mają obniżone TDP do 65 W oraz także są przygotowywane wyłącznie na rynek OEM. Będą zatem dostępne w formie gotowych zestawów komputerowych.

_TITLE_

AMD Ryzen 9 5900HX z wysokim zegarem Turbo – topowy procesor APU Cezanne-H równie mocny co Intel Core i7-10700K

Oprócz tego poznaliśmy nowe szczegóły dotyczące mobilnych procesorów APU Rembrandt, Van Gogh oraz DragonCrest. W przypadku pierwszej z wymienionych serii, otrzymamy APU trochę większe w porównaniu do chociażby tegorocznych Renoir. Dla przypomnienia powierzchnia monolitowego chipu Renoir wynosi 156 mm². APU AMD Rembrandt, które będzie produkowane w 6 nm litografii TSMC, ma mieć powierzchnię około ~209 mm² (12,82 mm x 16,25 mm). Większy rozmiar jest spowodowany m.in. wykorzystaniem bardziej rozbudowanego układu graficznego, opartego na architekturze RDNA 2. Co ciekawe łączna powierzchnia układu BGA (BGA Package) będzie identyczna i wyniesie 25 x 35 mm. Podstawka jednak będzie inna – zamiast FP6, producent wykorzysta FP7. To jednak bardziej w formie ciekawostki, bowiem procesory te i tak są lutowane, bez możliwości wymiany. W przypadku APU Van Gogh oraz DragonCrest pojawiła się z kolei inna, ważna informacja. Nie są to procesory przygotowane dla tanich laptopów. Będą przygotowane z myślą o tak zwanych konstrukcjach premium. Laptopy o zauważalnie lepszej jakości wykonania, smukłe i bardzo mobilne.

Źródło: Twitter _rogame, Twitter Patrick Schur

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy asfalt zamiast dziur na drodze w stronę zamku Lipowiec
Następny artykułTOP 10 najbardziej przerażających horrorów – redakcja PPE wybiera