Minęło trochę czasu, odkąd AMD wspomniało publicznie o RDNA 3, architekturze GPU nowej generacji dla kart graficznych Radeon 7000. Producent potwierdził jednak, że wszystko jest na dobrej drodze i GPU oparte na tej technologii zadebiutują w tym roku.
Seria AMD Radeon RX 7000, następczyni wiecznie niedostępnej serii Radeon RX 6000, powinna pojawić się pod koniec tego roku. Podczas ogłoszenia wyników w 2021 r. dyrektor generalna AMD Lisa Su potwierdziła, że w tym roku zobaczymy kilka ważnych premier, takich jak architektura procesorów AMD Zen 4 i procesory graficzne RDNA 3.
Seria AMD Radeon RX 7000, następczyni wiecznie niedostępnej serii Radeon RX 6000, powinna pojawić się pod koniec tego roku.
Podczas gdy desktopowa seria AMD Ryzen nie doczekała się aktualizacji od czasu wprowadzenia układów Vermeer, przejście na nowe gniazdo AM5 obsługujące pamięć DDR5 i standard PCIe Gen5 może być świetną okazją do uaktualnienia GPU (zakładając, że będą one faktycznie dostępne). Byłby to pierwszy raz, kiedy w tym samym czasie można kupić high-endowy sprzęt niemal w całości bazujący na podzespołach AMD.
„Popyt na nasze produkty jest bardzo duży i nie możemy się doczekać kolejnego roku znacznego wzrostu i dzielenia się zyskami, ponieważ zwiększamy produkcję naszych obecnych produktów i wprowadzamy kolejną falę procesorów Zen 4 i GPU RDNA 3. Poczyniliśmy również znaczne inwestycje, aby zabezpieczyć ilości niezbędne do wspierania naszego wzrostu w 2022 r. i później” – powiedziała szefowa AMD, dr Lisa Su.
Wiemy jedynie, że AMD RDNA 3 używa zaawansowanego procesu litograficznego, co widnieje na oficjalnych slajdach. Nieoficjalnie jednak RDNA 3 będzie wykorzystywać technologię TSMC N5 i N6, łącząc chipsety GPU na jednej matrycy. Według plotek seria Radeon RX 7000 będzie pierwszą konsumencką architekturą GPU opartą na technice MCM, po akceleratorach CDNA 2 z serii MI200 wprowadzonych w zeszłym roku.
Architektura RDNA 3 ma (początkowo?) zawierać trzy GPU z serii Navi 3X, oferując do 60 grup roboczych (Workgroups) RDNA lub 15360 procesorów strumieniowych przy użyciu dwóch matryc GPU. Plotka głosi, że mogą istnieć nawet dwa procesory graficzne z konstrukcją Multi-Chip-Module: Navi 31 i Navi 32, podczas gdy Navi 33 jest podobno monolitycznym designem.
Jednak jak dotąd żadne specyfikacje nie zostały jeszcze potwierdzone i ostatnio spekuluje się na temat tego, że Navi 33 jest w rzeczywistości mniejszym układem, niż wcześniej sądzono. Tak czy inaczej, AMD ma teraz sporo na głowie, ale firma nie podała jeszcze żadnych konkretnych dat. Ponadto nie jesteśmy jeszcze pewni, czy obietnice z 2022 r. odnoszą się do premier produktów, czy tylko do ich zapowiedzi.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS