Wraz z ogłoszeniem UDNA, AMD łączy swoje konsumenckie GPU „RDNA” i „CDNA” dla centrów danych w ramach jednej ujednoliconej architektury.
Czerwoni zmieniają swój model biznesowy na coś znacznie bardziej masowego, prawdopodobnie chcąc w ten sposób zwiększyć swoje udziały w rynku. AMD ma duże oczekiwania względem RDNA 4. Poprzednie przecieki wskazywały, że firma jest gotowa zaatakować segment mainstreamowy z większą niż kiedykolwiek agresją. Z kolei oświadczenie Jacka Huynha z AMD wskazuje, że firma planuje połączyć swoje konsumenckie procesory graficzne i architektury centrów danych, aby zwiększyć znaczenie rynkowe.
Ujednolicone podejście nie jest całkowicie nowe dla AMD, biorąc pod uwagę, że portfolio produktów firmy obracało się wokół architektury GCN do 2019 r..
Ujednolicone podejście nie jest całkowicie nowe dla AMD, biorąc pod uwagę, że portfolio produktów firmy bazowało na architekturze GCN do 2019 r., kiedy to powstały architektury RDNA i CDNA. Była to próba poruszania się po nowo powstałych rynkach, a posiadanie odrębnych ofert dla graczy i centrów danych oznaczało, że rozwój był spójny na obu platformach. Mimo to w dzisiejszych czasach faktyczny wyścig polega na byciu najlepszym, a posiadając jedną architekturę, AMD planuje znacznie zwiększyć rozwój swoich GPU.
UDNA = RDNA + CDNA
Nowa ujednolicona architektura będzie teraz nazywana „UDNA”, co ma zmienić strukturę biznesową AMD. Co ciekawe, NVIDIA stosuje podobne podejście w swoich współczesnych GPU dla konsumentów i tych dedykowanych AI. Dlatego też architektura „Blackwell” napędzać ma zarówno produkty A, jak i karty graficzne z serii GeForce RTX 50.
AMD twierdzi, że schemat nazewnictwa UDNA będzie w stylu „UDNA 6 i UDNA 7”, a firma pracuje również nad kompatybilnością wsteczną z istniejącymi architekturami RDNA i CDNA. Jednym z ważnych czynników posiadania ujednoliconej architektury jest dostępność platformy UDNA dla programistów. Huynh uważa, że w dłuższej perspektywie planują oni konkurować z technologią CUDA firmy NVIDIA, ostatecznie wynosząc swoje oprogramowanie ROCm typu open source na wyższy poziom, ale firma ma wiele do nadrobienia, zarówno na poziomie sprzętu, jak i oprogramowania.
Całkiem niedawno AMD ogłosiło również, że zamierza skupić się na skalowalności układów graficznych, co oznacza, że chce celować w szerszy segmenty rynków, zamiast angażować się w wyścig na flagowe modele kart graficznych. Tak więc, choć wygląda na to, że firma zmierza we właściwym kierunku, na chwilę obecną trudno stwierdzić, jak te decyzje wpłyną na AMD, biorąc pod uwagę, że rynki są często niepewne i pełne niespodzianek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS