A A+ A++

Firma AMD ma na rynku procesorów serwerowych silniejszą pozycję niż gdziekolwiek indziej. Jednostki EPYC są cenione przez podmioty biznesowe, ponieważ oferują dużą liczbę rdzeni i bardzo dobrą wydajność. Kolejnym krokiem w rozwoju są niewątpliwie procesory EPYC Turin. Oferują one znaczący postęp w porównaniu z poprzednią generacją i procesorami konkurencji, czemu wydatnie przysłużyła się obecność rdzeni Zen 5 oraz Zen 5c.

Procesory serwerowe AMD EPYC Turin oferują znaczącą przewagę nad jednostkami poprzedniej generacji. Jeszcze lepiej wypadają na tle konkurencyjnych procesorów Intel Emerald Rapids.

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [1]

AMD idzie w ślady Intela i może wykorzystać w przyszłości szklane substraty w produkcji układów z serii EPYC i Instinct

Procesory Turin to w praktyce piąta generacja jednostek serwerowych AMD EPYC. Mają one pozwolić firmie AMD utrzymać pozycję lidera na tym rynku, zaoferować efektywną modernizację systemów klientów, a także być fundamentem dla kompleksowej platformy napędzającej sztuczną inteligencję. Główną zaletą nowych CPU są niewątpliwie znaczące wzrosty parametru IPC (Instructions Per Cycle) w porównaniu z poprzednią generacją. Mowa tutaj o wyniku lepszym o 17% dla platform korporacyjnych oraz chmurowych i aż o 37% lepszym w przypadku zastosowań HPC oraz AI. To oznacza, że AMD ponownie wprowadza do oferty najlepsze procesory serwerowe, jakie są dostępne na rynku.

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [2]

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [3]

AMD EPYC 4004 – nowa seria procesorów Zen 4, przygotowana z myślą m.in. o niewielkich serwerach i twórcach treści

Nowe jednostki dzielą się na dwie główne kategorie, których podstawą są rdzenie Zen 5 oraz Zen 5c. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z CPU wykonanymi w procesie technologicznym TSMC 4 nm i składającymi się z maksymalnie 16 CCD. Topowym rozwiązaniem jest procesor AMD EPYC 9755, który wyposażono w 128 rdzeni. To oznacza oczywiście obsługę 256 wątków. Bazowe taktowanie wynosi 2,7 GHz, zaś taktowanie Boost 4,1 GHz. Jednostka oferuje 512 MB cache L3. Można liczyć przy tym na obsługę 12-kanałowej pamięci DDR5-6400. Współczynnik TDP wynosi 500 W. Warto odnotować, że oferta procesorów wykorzystujących rdzenie Zen 5 jest bardzo szeroka, ponieważ na przeciwnym biegunie znajduje się jednostka EPYC 9015 z zaledwie ośmioma rdzeniami i TDP wynoszącym 155 W.

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [4]

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [5]

Intel Xeon 6980P – tak drogiego procesora serwerowego nie było od lat. Intel ujawnił cenę nowości z serii Granite Rapids

Procesory wykorzystujące rdzenie Zen 5c bazują na procesie technologicznym TSMC 3 nm i składają się z maksymalnie 12 CCD. Tych modeli jest znacznie mniej niż jednostek z rdzeniami Zen 5. Topowy z nich to AMD EPYC 9965. Procesor ten posiada aż 192 rdzenie (384 wątki), przy identycznym TDP (500 W), jak model EPYC 9755. Bazowe taktowanie wynosi w tym przypadku 2,25 GHz, a taktowanie Boost 3,7 GHz. Jednostka została wyposażona w 384 MB cache L3. Nie zabrakło też oczywiście obsługi 12-kanałowej pamięci DDR5-6400. Najsłabszy model z tej kategorii to z kolei EPYC 9645, który oferuje 96 rdzeni, przy TDP wynoszącym 320 W.

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [6]

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [7]

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [8]

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [9]

AMD EPYC 4124P pobił rekord świata. Z taniego serwerowego procesora overclockerzy zrobili wydajnościowego potwora

Firma AMD pochwaliła się, że procesor EPYC 9965 oferuje nawet cztery razy wyższą wydajność przy transkodowaniu materiałów wideo niż 64-rdzeniowy Intel Xeon Platinum 8592+. W przypadku aplikacji biznesowych (takich jak SPECjbb 2015) wydajność jest ponad dwa razy wyższa, w przetwarzaniu otwartoźródłowych baz danych (MySQL OLTP) blisko cztery razy wyższa, a przy renderowaniu obrazów (vRay 5) trzy razy wyższa. Duża przepaść pojawia się także w przypadku obliczeń HPC. W porównaniu do wysoko pozycjonowanego Xeona Platinum 8592+, procesor EPYC 9965 jest od dwóch do czterech razy szybszy. Podobnie wygląda to w przypadku obliczeń AI. Dla wielu bardziej wiarygodne będą jednak porównania procesorów z taką samą liczbą rdzeni. Zestawiono tutaj wspomniany już Intel Xeon Platinum 8592+ z 64-rdzeniowym AMD EPYC 9575F. We wszystkich zaprezentowanych testach jednostka AMD okazała się ponad półtora raza szybsza niż propozycja Intela.

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [10]

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [11]

AMD EPYC Turin - zaprezentowano nową generację procesorów serwerowych, która wykorzystuje rdzenie Zen 5 i Zen 5c [12]

Arctic prezentuje wentylatory S12038 przeznaczone do serwerów, które cechuje bardzo wysoka prędkość obrotowa

Oczywiście zalet najnowszej generacji procesorów jest więcej. Jak przekonuje firma AMD, 131 serwerów z jednostkami EPYC 9965 może w pełni zastąpić do 1000 serwerów wykorzystujących CPU poprzednich generacji. To oznacza nawet 68% redukcję poboru mocy, 87% redukcję miejsca zajmowanego przez serwery i obniżenie współczynnika TCO (koszt posiadania i eksploatacji serwerów) o 67% w perspektywie trzech lat. AMD podkreśla też, że dobrym rozwiązaniem jest połączenie nowych procesorów z akceleratorami Instinct MI300X oraz MI325X. Nowa platforma wspiera osiem GPU tego typu w standardzie OAM. Takie konfiguracje cechują się oczywiście wyższą wydajnością we wnioskowaniu i treningu AI niż połączenie akceleratorów Instinct z innymi CPU. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać akceleratory NVIDII. Firmy nawiązały współpracę w celu zapewnienia optymalnej pracy takich konfiguracji sprzętowych.

Źródło: AMD, WCCFTech

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo najpiękniejszy zapach na jesień! Wyciągam go we wrześniu i dom pachnie mi aż do grudnia
Następny artykułPapież spotkał się z Zełenskim. Wymowny prezent dla Franciszka