Zakończyły się prace przy ambonie w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni, dofinansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków kwotą 150.000,00 zł. Prace przeprowadził dr Solida Lim Pracownia Konserwacji I Restauracji Dziel Sztuki Lim z Torunia. W ostatnich latach staraniami proboszcza ks. Kan. Michała Kosteckiego, wykonany został kompleksowy remont wnętrza kcyńskiego klasztoru. Konserwacji, restauracji poddana nie tylko unikalna ambona w kształcie łodzi ale dwa ołtarze boczne oraz ołtarz główny.
Na terenie Diecezji Bydgoskiej znajdują się miejsca cieszące się szczególną czcią wiernych, miejsca, gdzie wdzięczność wiernych za otrzymane łaski znalazła swoje ślady w postaci wotów. Do takich miejsc należy malowniczo położona kcyńska świątynia pw. Wniebowzięcia NMP. W jej wnętrzach znajduje się pochodzący z XVI w. cudowny wizerunek Ukrzyżowanego Pana Jezusa, z naturalnymi włosami i srebrną koroną cierniową z XVIII w., któremu przypisywane są cuda takie jak uzdrawianie ciężko chorych i cierpiących.
We wnętrzu kościoła wyróżnia się również unikalna ambona w kształcie łodzi z wizerunkiem ryby pod dziobem, emblematem papieskim na maszcie i Okiem Opatrzności na żaglu, która objęta została wsparciem dotacyjnym z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
– Wnętrze kościoła posiada wystrój barokowo-klasycystyczny z neobarokową polichromią z końca XVIII w. odnowioną w latach 1962-1965 przez zespół Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu pod kierunkiem prof. Leonarda Torwita. Osobliwością kościoła jest zamieszczony w polu środkowym ołtarza głównego późnogotycki krucyfiks z I połowy XVI w., z naturalnymi włosami i srebrną koroną cierniową z XVIII w., któremu przypisywane są cuda takie jak uzdrawianie ciężko chorych i cierpiących. We wnętrzu kościoła wyróżnia się również unikalna ambona w kształcie łodzi z wizerunkiem ryby pod dziobem, emblematem papieskim na maszcie i Okiem Opatrzności na żaglu, która została odrestaurowana w ramach dotacji z rządowego programu wsparcia. Morze i woda w tradycji antycznej prezentowane były często jako metafora świata, po którym płynie statek duszy człowieka narażony na niebezpieczeństwa i zagrożenia czyhające zewsząd. Życie często pokazywano jako żeglugę niewolną od zagrożeń. Okręt należy do najstarszych symboli Kościoła – informuje Tomasz Hałas, autor wniosku dotacyjnego – W ramach zakończonego zadania przeprowadzone zostały prace polegające na wykonaniu dokumentacji fotograficznej i opisowej stanu zachowania ambony. Ponadto wykonane zostały badania odkrywkowe, odsolenie dolnych fragmentów ściany, na której zainstalowana jest ambona, uzupełnienie zaprawy, uzupełnienie ubytków warstwy malarskiej. Wykonano także aranżacje kolorystyczną. Prace objęły elementy złocone i srebrzone ambony. Kompleksowa realizacja zadania pozwoli zachować ten unikalny i niepowtarzalny zabytek na kolejne dziesięciolecia tak, by cieszył następne pokolenia parafian oraz zwiedzających turystów – dodaje.
Wartość dotacji przyznanej na projekt z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wyniosła 150.000,00 zł.
Po zakończeniu prac kcyński klasztor nabrał nowego blasku. Na uwagę zasługuje jednak nie tylko samo wnętrze kościoła, ale również unikalna w skali regionu kalwaria, przylegająca do kościelnej bryły. Cały zabytek jest niezwykle wartościowy i bez wątpienia wart zwiedzenia, do czego zachęcamy turystów goszczących w Kcyni.
Ewa Hałas (zdjęcia w galerii Ewa Hałas)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS