A A+ A++

Rosyjski ambasador w Polsce Siergiej Andriejew powiedział w rozmowie z RIA Nowosti, że Polska zablokowała rachunki bankowe ambasady z uwagi na przeznaczenie ich przez Rosję na “działalność terrorystyczną”, która miała być prowadzona przez dyplomatów.

Premier Mateusz Morawiecki pytany o sprawę, podkreślił, że wpisanie Rosji na listę państw terrorystycznych jest jednym z postulatów ukraińskiego rządu i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego.

– Bo rzeczywiście Rosja terroryzuje Ukrainę. Jak inaczej nazwać to, co się dzieje na Ukrainie, niż jak właśnie terroryzowanie ludności cywilnej. Mordowanie niewinnych kobiet, dzieci, starszych – powiedział premier.

Premier: Mieliśmy do czynienia z zatrzymaniem środków finansowych

O kwestię zatrzymania środków z powodu możliwości wykorzystywania ich na działalność terrorystyczną premier poprosił, aby pytać służby. – Ja mogę tylko ogólnie powiedzieć, że rzeczywiście mieliśmy do czynienia z zatrzymaniem środków finansowych Federacji Rosyjskiej” – zaznaczył.

Informacje na ten temat podał w ostatnim czasie portal tvn24.pl. Jak pisał w połowie marca, już po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego dyplomaci z rosyjskiej ambasady w Warszawie próbowali wypłacić w gotówce równowartość ponad 2 mln euro, czyli ok. 10 mln zł.

“Z informacji tvn24.pl wynika, że próby te zostały zablokowane przez banki w ścisłej współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, czyli instytucją, która przeciwdziała praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu” – przekazał portal.

Ambasador Andriejew zapowiedział “kroki odwetowe”

W środę polskie służby poinformowały o wydaleniu 45 rosyjskich dyplomatów w związku z działalnością na rzecz wywiadu. – My mamy prawo do własnych działań – komentował w środę decyzję polskich władze ambasador Siergiej Andriejew. – Nasi współpracownicy zajmowali się działalnością normalną, dyplomatyczną, handlową, zgodnie z ich obowiązkami – zapewniał Andriejew. Zapowiedział także “kroki odwetowe”.

Do sprawy odniósł się w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Radiu Zet. “Ambasador Andriejew jest przedstawicielem swojego państwa, ma obowiązek reprezentowania interesów Rosji, jak każdy ambasador, natomiast sposób jego zachowania, także wczoraj po wyjściu z MSZ, myślę, że wykraczał poza standardy dyplomatyczne” – powiedział wiceszef MSZ, nawiązując do konferencji ambasadora po wyjściu z MSZ. “Jak na to patrzyłem, to trudno mi w to uwierzyć, bo ambasador Andriejew (…) jest bardzo doświadczonym dyplomatą” – przyznał Jabłoński.

Czy ambasador zostanie wydalony z Polski?

Na uwagę, że ambasador Rosji zapowiada kroki odwetowe, Jabłoński ocenił, że “Rosja jest dziś zdolna do bardzo daleko idących działań”. – Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i spodziewamy się, że jakieś działania zostaną podjęte. Będziemy na to adekwatnie też reagować – zapowiedział.

Dopytywany, czy ambasador zostanie wydalony z Polski, Jabłoński zaznaczył, że “w tym momencie podjęliśmy decyzję co do wydalenia grupy dyplomatów. Dalsze kroki nie są na dziś przewidziane”.

– Odwoływanie czy wyrzucanie ambasadorów ma też taki walor symboliczny. Ja nie powiem, że nie jest istotny – natomiast można zachować sobie ten komfort na przyszłość. Na tym etapie takiej decyzji nie ma. Nie jest wykluczone, że w przyszłości zapadnie – komentował z kolei wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w RMF FM.

Po co tylu rosyjskich dyplomatów w Warszawie?

Gość Roberta Mazurka zauważył także, że 45 osób to 2/3 obsady ambasady rosyjskiej w Warszawie.

– Trzeba mieć świadomość, że te osoby zintensyfikowały swoją działalność w ostatnich dniach i tygodniach. Z całą pewnością realizowali swoje zadania wcześniej, natomiast nie zagrażały one na tyle bezpieczeństwu Polski. Natomiast w ostatnim czasie – zwłaszcza po wybuchu wojny – ich działalność stała się na tyle niebezpieczna, że ABW zawnioskowało do nas o wydalenie tych osób – zaznaczył.

Pytany, czy to był jedyny powód ich wydalenia, odpowiedział: – Z jednej strony rzeczywiście powzięliśmy informacje, polskie służby, dotyczące ich działalności, niezgodnej z Konwencją Wiedeńską, po drugie – w kontekście całej sytuacji wokół Ukrainy – nie sposób przechodzić wokół obecności rosyjskiej ambasady, rosyjskich dyplomatów w Polsce do porządku dziennego, a po trzecie – i to powiedziałem panu ambasadorowi wczoraj – stan stosunków polsko-rosyjskich absolutnie nie uzasadnia tak rozbudowanej liczebności dyplomatów rosyjskich”.

– Ja nie wiem, czym oni mieliby tu się zajmować w najbliższym czasie, bo ja nie przewiduję – dopóki Rosja nie wycofa się z Ukrainy – jakichś rozbudowanych relacji czy to politycznych, czy gospodarczych, czy kulturalnych z Rosją. Dopóki będzie postępować agresywnie, nie widzę potrzeby, aby tak rozbudowany komponent dyplomatyczny był tutaj obecny w Warszawie – mówił Marcin Przydacz.

ja

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArche daje pracę i otwiera prowadzoną przez Ukrainki restaurację w Warszawie
Następny artykułCo za słowa Ashleigh Barty pod adresem Igi Świątek!