A A+ A++

Pierwsze informację o odwołaniu polskiego ambasadora Konstantego Radziwiłła podała w czwartek litewska stacja publiczna LRT. Jak poinformowano, ambasador stanowisko opuści 31 lipca.

“Mam nadzieję, że w dużym stopniu przyczyniłem się do wzmocnienia i tak już bardzo dobrych stosunków między Polską a Litwą” – ujawnił w nadesłanym liście do LRT Konstanty Radziwiłł. 

Konstanty Radziwiłł opuści placówkę. Ambasador Litwy odwołany przez MSZ

Ambasador ocenił, że “rozumiejąc wagę spraw Polaków mieszkających na Litwie, poświęcił im wiele uwagi”.

Obiecał również, że w dalszym ciągu zamierza “bronić najlepszych rozwiązań”, które pozwolą przezwyciężyć wyzwania stojące przed mieszkańcami obu, jak określił “siostrzanych krajów”.  

Były minister zdrowia już w marcu miał znaleźć się na liście kilkudziesięciu dyplomatów, których odwołania domagał się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Ambasador Polski na Litwie odwołany. Kim jest Konstanty Radziwiłł?  

Konstanty Radziwiłł urodził się 9 stycznia 1958 r. we Wrocławiu. Przez wiele lat pracował jako lekarz. Od lat 90. zaangażował się w prace samorządu lekarskiego. W latach 2001-2010 pełnił funkcję prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej. Był również prezydentem Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich.

Konstanty Radziwiłł jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Ukończył podyplomowe studium ekonomiki zdrowia na UW oraz podyplomowe studium bioetyki na UKSW.

Powołanie na ambasadora Polski na Litwie otrzymał w marcu 2023 roku od byłego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. 

Wojna o ambasadorów. Odwołany dyplomata postawił warunek. Chce “rekompensaty” 

W ostatnich dniach duże zamieszanie wśród opinii publicznej wywołało odwołanie przez Radosława Sikorskiego ambasadora Polski w USA. Według doniesień mediów Marek Magierowski ma domagać się blisko miliona złotych za “rozwiązanie umowy”.

Sprawa doczekała się też oficjalnej reakcji samego MSZ, które w przesłanym do mediów oświadczeniu zapewnia, że propozycja ambasadora “nie znajduje żadnego uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa”, ponieważ “nie istnieje żaden tryb rekompensaty” dla dyplomatów wzywanych do kraju.

W związku z tym, Radosław Sikorski ponowił swój wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Magierowskiego z placówki w Waszyngtonie. 

Do wniosku MSZ odniosła się Małgorzata Paprocka, szefowa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Jak oceniła, “pan minister Sikorski nawołuje pana prezydenta do rozwiązania problemu, który został “właśnie wykreowany przez niego”

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Sikorski: Zaproponowaliśmy Magierowskiemu placówki w Chile i Argentynie/RMF24.pl/RMF … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSargeant krytykuje Ericssona
Następny artykułNowa wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu łączy sztukę klasyczną z nowoczesną