A A+ A++
fot. Wiktor Pleczyński

Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce Nargiz Gurbanova przyjechała do Płocka i spotkała się z dziećmi. Jej Ekscelencja, obdarowując młodych ludzi, co roku upamiętnia rocznicę masakry w miejscowości Chodżały.

J.E. Nargiz Gurbanova Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Azerbejdżanu w Polsce odwiedziła dzieci z Klubów Profilaktyki Środowiskowej „Promyczek”, „Pszczółki” i Punktu Integracyjno-Edukacyjnego dla dzieci z Ukrainy prowadzonych przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Płocku.

– Bardzo miło było zobaczyć uśmiech na twarzach tych aniołków. Znajduję pocieszenie w pomaganiu tym dzieciom, upamiętniając azerbejdżańskie dzieci, które nie przeżyły zdradzieckiej nocy 26 lutego 1992 roku – mówiła Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce Nargiz Gurbanova.

fot. Wiktor Pleczyński

Polskie dzieci z klubów Profilaktyki Środowiskowej „Promyczek” i „Pszczółki” oraz dzieci z Ukrainy z Punktu Integracyjno-Edukacyjnego entuzjastycznie przywitały Ambasador Nargiz Gurbanovą i podarowały jej wykonane przez siebie laurki.

– Cieszy nas, że Pani Ambasador ma miłe wspomnienia i wyobrażenia o Polskim Czerwonym Krzyżu, ale też azerbejdżańskim Czerwonym Półksiężycu. Bo to jest przykład państwa, gdzie, choć inny znak, to jest dokładnie ten sam ruch, reprezentujący te same wartości – odnotowywał Prezes Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Michał Mikołajczyk.

fot. Wiktor Pleczyński

Dzieci otrzymały upominki, pozwalające rozwijać sportowe i artystyczne pasje oraz przysmaki z Azerbejdżanu. Jej Ekscelencja opowiedziała zgromadzonym o bliskich relacjach i wspólnocie, jaka łączy Azerbejdżan, Polskę i Ukrainę. Ambasador Nargiz Gurbanova wyjaśniła też przyczyny swojej wizyty u dzieci w Płocku.

Masakra w miejscowości Chodżały (azer. Xocalı soyqırımı) wydarzyła się w nocy z 25 na 26 lutego 1992 roku w czasie wojny o Górski Karabach, gdy cywilna kolumna azerskich uchodźców została ostrzelana przez ormiańską artylerię. Szacuje się, że w wyniku ataku zginąć miało nawet 600 osób, z czego 83 to były dzieci.

fot. Wiktor Pleczyński

W spotkaniu wziął udział Prezes Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Michał Mikołajczyk i Ewelina Gałązka z MOO PCK, która koordynowała wizytę. Urząd Miasta Płocka reprezentowała Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Agnieszka Busz.

Oddział Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Płocku reprezentowały prezes Ewa Domosławska, wiceprezes Barbara Żółtowska oraz dyrektor Agnieszka Warczakowska.

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Kobiet. Posłanka, traktorzystka, profesorka? Pozwólmy ludziom tak mówić
Następny artykułSMS z numeru 510119058. Zignoruj go, bo stracisz pieniądze