A A+ A++

– Pan osobiście przyczynił się do tego, że jesteśmy dzisiaj sąsiadami i przyjaciółmi w zjednoczonej Europie – napisał w liście przesłanym do Tomasza Kuncewicza, dyrektora Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu, dr Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador RFN w Polsce. Podobny list dostała także Barbara Daczyńska z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Oboje zostali uhonorowani zestawem okolicznościowych monet.

Nie są to zwyczajne monety – zostały wyemitowane w Niemczech z okazji upamiętnienia gestu Willy’ego Brandta, kanclerza RFN, który 7 grudnia 1970 roku uklęknął przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Gest ten stał się symbolem uznania niemieckiej winy i znakiem pojednania między Polakami i Niemcami.

Pół wieku później, w 2020 roku, ambasada Niemiec w Warszawie podjęła się poszukiwań osób, które działają na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia. Takich osób udało się znaleźć w całej Polsce 50. Wśród są właśnie Tomasz Kuncewicz i Barbara Daczyńska.

Dyrektora Kuncewicza doceniono za “zaangażowanie na rzecz pogłębiania wiedzy, m.in. w ramach szkoleń dla polskich i niemieckich policjantów organizowanych Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu”.

Z kolei Barbara Daczyńska uhonorowana została za szczególne zasługi dla budowania pojednania polsko-niemieckiego – jako wyraz uznania dla jej osobistego zaangażowania na rzecz pojednania, pamięci i upamiętnienia w MDSM.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWilkołaki i okultyzm – mity i pseudonauka nazistów
Następny artykułPotulice: Kara za spalanie odpadów