A A+ A++


Zobacz wideo

Maria (Magda) Malinowska pracowała w siedzibie globalnego giganta – Amazona – w podpoznańskich Sadach 6 lat. Jest członkinią związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Jak informowała poznańska “Wyborcza”, kobieta została zwolniona dyscyplinarnie na początku listopada 2021 roku. – “Stało się to po naszym tekście z 19 października, w którym Malinowska opowiadała o warunkach pracy w Amazonie, wyśrubowanych normach. Tekst powstał po tym, jak na terenie zakładu we wrześniu tego roku zmarł 49-letni mężczyzna, Dariusz. Był kolegą z pracy Marii” – napisała “GW”.

Amerykański gigant w swoim oświadczeniu podkreślał, że działaczka zachowała się w sposób lekceważący i niezgodny z obowiązującymi standardami. W wypowiedzeniu miał powołać się na to, że Malinowska filmowała moment, w którym wynoszony był pracownik firmy, który zmarł podczas wykonywania obowiązków.

– Te zarzuty są surrealistyczne – komentowała wówczas działaczka w audycji “Światopogląd” na antenie TOK FM. Wyjaśniała, że niczego nie filmowała, a po prostu wyszła na firmowy parking z telefonem, żeby zadzwonić do prawnika związku. W tym samym czasie z magazynu wynoszono ciało zmarłego pracownika. – Jednak z jakichś przyczyn Amazon mnie zwolnił. Zrobili to, mimo że jestem społecznym inspektorem pracy. Posiadam ochronę związkową. Sam powód jest absurdalny. Nie wiemy, dlaczego teraz zależało im na zwolnieniu mnie – przekonywała gościni TOK FM. Malinowska złożyła do sądu pozew o przywrócenie do pracy.

W czwartek OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon poinformowała, że Malinowska wygrała z Amazonem.

“Uzasadniając wyrok, Sędzia wskazała, iż Amazon nie przedstawił dowodów potwierdzających zarzuty podane w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o prace. W związku z tym sąd nie uznał ich za prawdziwe. Sąd też uznał, że nawet gdyby były one prawdziwe, to nie stanowiły rzeczywistej przyczyny zwolnienia. Jej zdaniem stanowiły jedynie pretekst do niesłusznego zwolnienia, a rzeczywistą podstawą mogła być stanowcza i zdecydowana postawa Marii w obronie praw i interesów pracowniczych” – podaje Inicjatywa Pracownicza.

Jak dodają związkowcy, “wyrok i uzasadnienie sądu potwierdzają, iż spółka Amazon jest zamknięta na stronę społeczną”. “Zwolnienie Marii jest tylko elementem polityki firmy, która stale utrudnia działalność związkową. Innym przykładem jest niewpuszczenie związkowców na zakład pracy podczas referendum strajkowego, czy brak zgody na przeprowadzenie badań wydatku energetycznego. Od wielu lat domagamy się udziału w procesie organizowaniu pracy w Amazon, tak aby była ona bezpieczna dla pracowników. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wyrok i uzasadnienie Sądu zmieni stosunek spółki do strony społecznej. Ta wygrana to istotny krok w obronie praw pracowników” – napisali.

Wyrok jest nieprawomocny.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty “taniej na zawsze”. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSANOK: Niedźwiedź w dzielnicy Dąbrówka! „Spacerował ulicą” (VIDEO)
Następny artykułKOBIECY WIECZÓR | KOBIETY MAJĄ MOC! vol.2