A A+ A++

– Nie spodziewałem się, że w Polsce zrobienie wielkiego badania klinicznego to wielkie przedsięwzięcie bardziej nie medyczne, a logistyczno-prawne – powiedział kierujący badaniem prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W badaniu wzięło udział 149 osób chorych, 78 osób otrzymało amantadynę, a 71 placebo.

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Ile nowych przypadków? Dane Ministerstwa Zdrowia z 11 lutego, piątek

– Nie ma żadnych różnic miedzy pacjentami, którzy przyjęli placebo a amantadynę, w związku z tym zwróciłem się do zwrócił się do prezesa Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania – przekazał prof. Barczyk.

– Przedstawione dziś wyniki badań przerywają dyskusję na temat skuteczności leczenia amantadyną pacjentów chorych na COVID-19  przebywających w szpitalu – powiedział prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. 

– Rekrutację do tego badania przerywamy, ze względu na takie, a nie inne wyniki – potwierdził.

RPP: nie ma żadnych dowodów naukowych

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podkreślił z kolei, że “amantadyna nie jest zalecana w leczeniu covid w żadnych rekomendacjach – polskich, europejskich czy też amerykańskich” – Nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność i bezpieczeństwo leczenia COVID-19 przy pomocy amantadyny – dodał.

– Terapia amantadyną może nieść za sobą jedno poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów – dawać złudne poczucie skutecznego leczenia, powodując opóźnienie w podjęciu skutecznej terapii – powiedział Chmielowiec.

Na Facebooku Ministerstwa Zdrowia prowadzona była transmisja live z konferencji.

W grudniu zeszłego roku resort podawał, że badania kliniczne amantadyny prowadzą w Polsce dwa podmioty – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

Zaznaczono, że przedstawienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów.

ZOBACZ: Badania nad amantadyną. Resort zdrowia odpowiada Marcinowi Warchołowi

Amantadyna hamuje znane już oraz nowo odkryte tzw. kanały jonowe kodowane przez wirusa SARS-CoV-2 – informowało w grudniu pismo “Communications Biology”. Autorzy publikacji i przeprowadzonych badań podstawowych proponują ją “jako sposób leczenia COVID-19”. Badania kliniczne dot. faktycznej skuteczności amantadyny podawanej chorym wciąż trwają.

Andrusiewicz: Omikron wkrótce zdominuje wszystkie zakażenia

Wojciech Andrusiewicz powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że wariant Omikron koronawirusa wkrótce zdominuje wszystkie zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. – W ciągu kilku dni powinniśmy mieć mniej więcej 100 procent przypadków Omikronu w kraju – powiedział rzecznik resortu relacjonując stan pandemii COVID-19.

ZOBACZ: Andrusiewicz: w ciągu kilku dni w kraju mniej więcej 100 procent przypadków Omikronu

Badania potwierdziły 35 tys. 777 przypadków koronawirusa, w tym 3668 ponownych. Zmarło 290 osób z COVID-19 – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

– Mamy trend spadkowy w zakażeniach. Mamy 35 tys. 777 przypadków koronawirusa, co jest spadkiem o około 30 proc. względem ubiegłego piątku – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

– W tej chwili mamy 13,5 tys. wysekwencjonowanych przypadków genomu wirusa właśnie w wersji Omikron, co stanowi 91,5 proc. wszystkich przypadków w skali ostatniego miesiąca. W skali ostatnich 7 dni wirus w wersji omikron to już jest 95 proc. wszystkich notowanych sekwencjonowanych wirusów – poinformował Andrusiewicz.

ZOBACZ: WHO: od czasu odkrycia Omikronu doszło do pół miliona zgonów

Wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie w RPA. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 26 listopada zakwalifikowała go do grupy “niepokojących wariantów”. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa była delta.

an/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOperatorzy 112 poszukiwani. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego
Następny artykułRicciardo odsłonił kask