A A+ A++

Linia kolejowa, łącząca Gliwice z Katowicami przez Rudę Kochłowice, zostanie przebudowana i uzupełniona o dodatkowe przystanki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości ok. 350 mln zł z wykonawcą prac.

Inwestycja realizowana będzie z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. Po jej zakończeniu zwiększy się dostępność kolei w województwie śląskim.

Jak poinformowała właśnie kolejowa spółka PKP PLK, mieszkańcy Gliwic, Zabrza i Rudy Śląskiej będą mieć ponownie możliwość alternatywnego połączenia kolejowego z Katowicami.

Linia kolejowa nr 141, która przebiega m.in. przez Rudę Kochłowice i łączy Gliwice z Katowicami, wykorzystywana jest w ruchu towarowym. Po prawie 30 latach znów zostanie przystosowana do obsługi pociągów pasażerskich. W ramach projektu, wybudowanych lub odtworzonych zostanie łącznie 7 nowych przystanków: Zabrze w rejonie ul. Opawskiej, Zabrze Makoszowy, Ruda Bielszowice, Ruda Halemba, Ruda Wirek, Ruda Kochłowice, Chorzów Hajduki, które zwiększą dostęp do kolei. Dzięki modernizacji ponad 20 km linii kolejowej, pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h.

Podpisaliśmy umowę z wykonawcą – firmą TORKOL Sp. z o. o. na realizację prac projektowych i budowlanych w ramach zadania „Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Gliwice – Ruda Kochłowice – Katowice liniami kolejowymi nr 141 na odcinku Gliwice – Ruda Kochłowice, 164 na odcinku Ruda Kochłowice – Hajduki i 651 Hajduki – Gottwald”. Jej wartość to ok. 350 mln zł netto – informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Inwestycja będzie realizowana w latach 2024–2029.

(żms)/UM Gliwice(PKP PLK/kik)
fot. Katarzyna Głowacka/PKP PLK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAlonso i Stroll z anulowanymi czasami w Q2
Następny artykułByło hitem w PRL-u, teraz decydują się na nie nieliczni. Męskie imię o skomplikowanej etymologii