- Wrzos czy wrzosiec? Oto jest pytanie. Przy wyborze należy kierować się nie wyglądem, ale inną kluczową kwestią
- Wrzosiec delikatny jest dość wymagającą rośliną. Należy zapewnić mu odpowiednie stanowisko i regularnie podlewać
- Dzięki odpowiedniej pielęgnacji może być piękną ozdobą aż do późnej jesieni
W gąszczu wrzosów na ladzie w kwiaciarni rzuca się w oczy od razu. Jest wyższy, okazalszy i ma charakterystyczne kwiaty w kształcie dzwonków. Wrzosiec delikatny – roślina, która jest równie piękną ozdobą parapetu, balkonu czy tarasu jesienną porą.
Wrzosiec: niski krzew, okazała ozdoba
Wrzośce są niewielkimi, zimozielonymi krzewinkami – łącznie to niemal 700 gatunków. W Polsce naturalnie występuje jedynie wrzosiec bagienny. Wrzośce mają drobne, iglaste liście, które gęsto porastają łodygi. Drobne kwiaty przypominające kształtem dzwonki tworzą grona o głębokich barwach – białej, różowej czy fioletowej. Wrzośce – w zależności od gatunku i odmiany, mogą kwitnąć w grudniu, październiku czy listopadzie. Najwcześniej kwitnie wrzosiec darlejski, a po nim czerwony. Z kolei np. wrzosiec szary czy bagienny zaczynają kwitnąc latem.
Jesienią dużą popularnością cieszy się z kolei wrzosiec delikatny. Niski krzew świetnie sprawdzi się zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i kompozycjach roślinnych na rabatach, w pojemnikach czy jako roślina balkonowa. Chociaż czasami jest mylony z wrzosem, to wymagania ma zupełnie inne. I nie chodzi tu wcale o wygląd, bo zarówno wrzosiec delikatny, jak i wrzos to zimozielone krzewy z drobnymi kwiatami.
Wrzosiec to wiele odmian i kolorów. Jesienią jest piękną ozdobą balkonu123RF/PICSEL
Wrzos czy wrzosiec? Oto kluczowa różnica
Wrzos ma liście w kształcie łusek i kwiaty w kształcie kielicha, natomiast liście wrzośca przypominają igiełki, a kwiaty mają kształt dzwonka. Wrzosy najczęściej występują w kolorach białym, fioletowym czy różowym, z kolei ich kuzyn przybiera nieco ciemniejsze barwy. Podstawową różnicą jest wytrzymałość na niską temperaturę. I tutaj pojawia się kluczowa różnica.
Wrzosy są mrozoodporne, dzięki czemu mogą rosnąć w ogrodzie czy donicy przez długi czas. Oczywiście w trakcie nieco mroźniejszej i ostrzejszej zimy należy je jeszcze dodatkowo osłonić, ale przy mniejszym mrozie poradzą sobie doskonale. Z kolei wrzosiec delikatny jest rośliną ciepłolubną i sezonową, dlatego nasz balkon będzie zdobić jedynie do zimy. Trudno się dziwić – w końcu ojczyzną wrzośca jest upalna, południowa Afryka. Dlatego też w naszym, chłodniejszym klimacie rośnie nieco wolniej i dorasta do 35 cm wysokości.
Zobacz również:
Wrzosiec delikatny: wymagania. Posadź w tym miejscu, będzie piękną ozdobą
Idealna gleba dla wrzośca delikatnego powinna być lekka, próchniczna i przepuszczalna o kwaśnym odczynie wynoszącym 4,0-5,5 pH. Po zakupie wrzośca, najlepiej przesadzić go do większej doniczki lub wsadzić bezpośrednio do gruntu. Jeżeli podłoże w ogrodzie ma odczyn zasadowy lub obojętny, możemy dodać do niej torf kwaśny i przekompostowaną sosnową korę. Możemy też ochronić dość płytko osadzone korzenie wrzośców przed przesuszaniem i przemarzaniem poprzez ściółkowanie, np. korą. Należy pamiętać o regularnym i umiarkowanym podlewaniu wrzośca. Jeżeli jednak panuje susza, należy je podlewać obficie – najlepiej sprawdzi się deszczówka czy odstała woda.
Wrzosiec najpiękniej prezentuje się w grupie. Dlatego też, jeśli planujemy zasadzić je w ogrodzie, najlepiej znaleźć odpowiednie miejsce i posadzić w nim całą “drużynę wrzośców”, czyli po kilka, a nawet kilkanaście sztuk. Najlepiej sadzić obok siebie po 3-5 roślin z jednej odmiany.
Wrzosiec delikatny to piękna, jesienna ozdoba balkonu i ogrodu123RF/PICSEL
Gdy nadchodzi zima…
Wrzosiec delikatny nie przetrwa zimy na zewnątrz – to odróżnia go od wrzosów czy wrzośców krwistych. Gdy jesień będzie dobiegała końca i coraz częściej zaczną pojawiać się przymrozki, możemy przenieść roślinę do chłodnego pomieszczenia, w którym zimą temperatura wynosi 10-15 st. C. Świetnie sprawdzi się np. weranda. W ten sposób możemy spróbować przechować wrzosiec przez zimę.
To jednak nie lada wyzwanie – bo chociaż w pomieszczeniu roślinie mróz nie będzie dawał się we znaki, to brak słońca i suche powietrze już tak. Trzeba też wspomnieć o podlewaniu – zbyt częsty zabieg sprawi, że korzenie rośliny dość szybko zgniją. Z kolei nadmierne przesuszenie doprowadzi do obumarcia rośliny.
Późna jesień nie oznacza, że musimy się pozbyć wrzośca. Nawet w trakcie trwających przymrozków może być ozdobą balkonu czy parapetu – zasuszone już kwiaty nadal będą utrzymywały intensywny kolor.
Sadząc wspólnie wrzosy i wrzośce można stworzyć piękną ogrodową kompozycję123RF/PICSEL
Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domuInteria DIY
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS