Alkomaty to niezwykle przydatne urządzenia, które pozwalają na szybki test trzeźwości. Dzięki temu zmniejszają ryzyko otrzymania mandatu, utraty prawa jazdy, czy spowodowania wypadku. Rynek alkomatów jest bardzo bogaty, dzięki czemu każdy z łatwością znajdzie model idealny dla siebie, niezależnie, czy potrzebuje profesjonalnego sprzętu, czy alkomatu osobistego. Wielu osobom wydaje się, że aby urządzenie było dobre, to musi kosztować bardzo dużo. Dlatego dziś odpowiadamy na pytanie: czy warto kupić alkomat za mniej niż 300 zł?
Alkomaty za mniej niż 300 zł
Alkomat nie musi wiązać się z ogromnym wydatkiem. Na rynku są oczywiście dostępne modele za kilka tysięcy złotych, ale są to profesjonalne urządzenia wykorzystywane przez policję, czy odpowiednie służby na imprezach masowych. Do codziennego użytku przez osobę indywidualną wystarczy model do 300 zł dostępny na https://alkopatrol.pl. Zapewni on wystarczającą dokładność i może posiadać wiele dodatkowych, przydatnych funkcji.
Sensor półprzewodnikowy, czy elektrochemiczny?
Najpopularniejsze alkomaty pracują na sensorze półprzewodnikowym lub elektrochemicznym. Te pierwsze są zdecydowanie tańsze, ale aby wyniki były wiarygodne niezbędne jest przestrzeganie szeregu zasad, aby ograniczyć błąd pomiaru. Nie można więc wykonywać dwóch pomiarów bezpośrednio po sobie ani robić testu przez 30 minut po jedzeniu, piciu i paleniu papierosów. Jednak prawidłowe używanie alkomatu półprzewodnikowego pozwala uzyskać dokładne wyniki. Alkomaty elektrochemiczne są mniej czułe na zakłócenia, a ich wyniki są dokładniejsze. Niestety oznacza to również wyższą cenę. Jednak wymagają one rzadszej kalibracji niż alkomaty półprzewodnikowe.
Dodatkowe funkcje
Wybierając urządzenie do pomiaru stanu trzeźwości, warto zwrócić też uwagę na dodatkowe funkcje, które sprawia, że jego użytkowanie będzie łatwiejsze. Do najbardziej przydatnych opcji w tańszych modelach należą przede wszystkim:
- wskaźnik naładowania baterii;
- podświetlenie wyświetlacza, które przyda się szczególnie wieczorem i w nocy;
- duży wyświetlacza, zapobiegnie nieprawidłowemu odczytaniu wyniku;
- zapamiętywanie liczby testów, aby wiedzieć kiedy trzeba przeprowadzić kalibrację;
- diody ostrzegawcze np. o nieprawidłowym przeprowadzeniu pomiaru;
- automatyczne wyłączenie, które zapobiegnie wyczerpaniu baterii.
Ważnym aspektem jest również zakres pomiaru, który w większości tańszych modeli wynosi od 0 do 4 promili oraz rodzaj ustnika. Jeśli z alkomatu będzie korzystała jedna osoba to nie ma potrzeby kupować urządzenia z wymiennymi ustnikami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS