Nieustannie mówi się o tym, że kobiety w ciąży powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu. Niestety, często zdarza się tak, że kobiety przez kilka pierwszych tygodni w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, iż są w stanie błogosławionym. Taka niewiedza może spowodować, że dojdzie do alkoholowego zespołu płodowego. Dzieci z zespołem FAS przez całe życie muszą zmagać się z wieloma trudnościami. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest zespół FAS oraz jak go rozpoznać.
Alkoholowy zespół płodowy – co to jest?
Spożywanie alkoholu w trakcie ciąży jest całkowicie zabronione. Istnieje szereg niezbitych dowodów wskazujących na bardzo negatywny wpływ, jaki wywiera alkohol na nienarodzone dziecko. W poszczególnych krajach wskaźnik częstotliwości urodzeń dzieci z zespołem FAS wynosi od 0,2 do 0,9 na 1000 zdrowych urodzeń. W naszym kraju do tej pory nie zabrano szczegółowych danych statystycznych dotyczących tej dolegliwości. Specjaliści wskazują jednak, że nie jest dobrze.
Płodowy zespół alkoholowy, w skrócie FAS, to określenie dla zaburzenia, które powstaje w wyniku spożywania przez ciężarną kobietę alkoholu. Aby temu zaburzeniu zapobiec, należy po prostu zachować abstynencję przez cały okres ciąży. Lekarze wskazują, że nawet najmniejsza ilość alkoholu etylowego może spowodować, że dojdzie do znacznego uszkodzenia płodu. Ciężarna kobieta nie powinna pić nawet jednej lampki wina. Mimo, iż teoretycznie wino ma właściwości prozdrowotne. Zasada jest prosta: nawet jeden łyk piwa może spowodować, że dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń w ciele nienarodzonego dziecka. Alkohol jest równie szkodliwy bez względu na to, w jakiej postaci jest spożywany – czystej, w słodyczach, w potrawach czy lekach.
Co konkretnie wywołuje zespół FAS? Dzieci dotknięte zespołem alkoholowym mają niedobory wzrostu, wyróżnia je niska masa urodzeniowa, bardzo wolno przybierają na wadze oraz występuje wiele trudności z ich karmieniem. Niektórzy lekarze przekonują również, że alkohol ma bardzo negatywny wpływ na rozwój psychiczny dziecka. Do tej pory nie zostało to jednak udowodnione w sposób naukowy. Osoby pesymistycznie nastawione do tej teorii mówią, że wiele ciąż u matek spożywających alkohol przebiega w sposób prawidłowy. Jest to jednak bardzo błędne myślenie, gdyż u osób dotkniętych zespołem FAS niepokojące objawy mogą pojawić się nawet po wielu latach. Mowa tutaj o agresji, problemach z utrzymaniem koncentracji, zaburzeniach osobowości itd.
Jak powstaje alkoholowy zespół płodowy?
Dokładna przyczyna występowania zespołu FAS nie została konkretnie określona. Wiemy jednak, że skutki tej dolegliwości są bardzo znaczące. Alkohol powoduje, że układ nerwowy w organizmie nienarodzonego dziecka zostaje znacznie zaburzony. Dochodzi do obumierania komórek nerwowych. Zniszczone zostają szare komórki, które mają wpływ na zdolności intelektualne. Alkohol spożywany podczas ciąży może sprawić, że uszkodzeniu ulegnie któraś ze struktur mózgu – również te, które są odpowiedzialne za uczenie się, inteligencję społeczną i emocjonalną. Najpoważniejsze wady rozwojowe wywołane przez uszkodzenie mózgu z powodu FAS to: brak koordynacji ruchowej, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, skłonność do zachowań agresywnych, kompulsywnych, znaczne obniżenie sprawności intelektualnej.
Jak rozpoznać, że mam FAS?
Mimo tego, iż w wielu przypadkach objawy FAS są bardzo łatwe do rozpoznania z powodu wad fizycznych i intelektualnych, niejednokrotnie zdarza się, że diagnoza FAS jest niezwykle trudna. Aby zyskać stuprocentową pewność, że dane dziecko choruje na alkoholowy zespół płodowy, trzeba mieć przede wszystkim odpowiednie dokumenty wskazujące na to, iż w trakcie ciąży matka spożywała alkohol. Jeżeli nie mamy pewności co do tego, czy dziecko choruje na FAS czy wręcz przeciwnie, warto zgłosić się do profesjonalnych specjalistów, którzy przeprowadzą komplet niezbędnych badań. Następnie wprowadzone zostanie leczenie, dzięki któremu osoba chora odzyska częściową lub całkowitą sprawność fizyczną lub/i intelektualną.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS