A A+ A++

Jeśli zmagasz się z chorobą alkoholową, możesz czasem mieć wrażenie, że nigdy już nie uwolnisz się od uzależnienia. Nie musisz jednak cierpieć w samotności. Dziś dostępnych jest wiele opcji leczenia, które pomogą Ci w walce z alkoholizmem, dzięki czemu wrócisz do zdrowego i satysfakcjonującego życia.

Choroba alkoholowa – objawy

Jak leczyć alkoholizm? Przede wszystkim zanim rozpocznie się proces leczenia pacjent musi najpierw rozpoznać swój stan i wykazać chęć zaprzestania picia. Czasami dana osoba może sama przyznać, że ma problem z uzależnieniem, innym razem to członkowie rodziny lub przyjaciele muszą zainterweniować, wyrażając swoje obawy związane z nadmiernym piciem danej osoby. Interwencja pomaga również rozpocząć dyskusję na temat dostępnych opcji leczenia i wsparcia.

Niektóre znaki ostrzegawcze i podstawowe objawy alkoholizmu, na które mogą zwrócić uwagę członkowie rodziny i przyjaciele, to:

  • Częste upijanie się
  • Nieustanne zmiany nastroju
  • Słabe wyniki w pracy lub szkole
  • Usprawiedliwienia zaniedbywania obowiązków
  • “Głód alkoholowy”, przymus picia
  • Akty przemocy lub przestępstwa
  • Zmniejszone zainteresowanie hobby

Nie ma dobrego lub złego czasu na rozpoczęcie leczenia. Warto jednak wiedzieć, że nieleczony alkoholizm może wywołać szereg dodatkowych problemów, takich jak komplikacje zdrowotne, problemy finansowe, problemy w związkach i życiu zawodowym. Im szybciej Ty lub ktoś bliski otrzyma pomoc, tym większa szansa na trwałą trzeźwość.

Leczenie alkoholizmu – etapy i metody

Decyzja o tym, by zacząć leczenie alkoholizmu jest jedną z najważniejszych, jakie podjąć może osoba uzależniona. Metody leczenia alkoholizmu obejmują przede wszystkim detoksykację – później można skorzystać z innych form leczenia.

Detoks alkoholowy

Odtruwanie organizmu jest pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu i może być również najtrudniejsze. W ciągu pierwszych kilku dni po zaprzestaniu picia możliwe jest odczuwanie wyjątkowo nieprzyjemnych dolegliwości (tzw. objawy zespołu abstynencyjnego). Z tego powodu etap detoksykacji alkoholowej powinien być prowadzony wyłącznie pod profesjonalną opieką medyczną. Specjaliści zajmujący się leczeniem będą również mogli zapewnić leki łagodzące ból. Po detoksie można przejść do innych form leczenia i terapii.

Terapia uzależnień alkoholowych

Po detoksykacji następuje kolejny trudny dla pacjenta okres, w którym wciąż istnieje duża możliwość powrotu do nałogu. Dlatego zaleca się, by okres ten spędzić pod profesjonalnym okiem terapeutów i lekarzy. Publiczny lub prywatny ośrodek terapii uzależnień zapewni wsparcie zarówno dla ciała (terapia farmakologiczna, rehabilitacja) jak i psychiki (grupy wsparcia, poradnictwo alkoholowe, psychoterapia). Specjaliści od leczenia zapewniają całodobową opiekę i przygotują pacjenta do życia po opuszczeniu ośrodka. Wiąże się to z przekazaniem wielu istotnych informacji o tym, jak przezwyciężyć czynniki wyzwalające nawrót choroby, dlaczego ważne są programy utrzymania trzeźwości, a także jak zachować się w przypadku nawrotu.

Poradnictwo alkoholowe

Częste spotkania z doradcą alkoholowym są ważne podczas powrotu do zdrowia. Twój terapeuta będzie w stanie pracować z Tobą nad wszelkimi kwestiami, które mogą być przyczyną Twoich problemów z piciem, takimi jak np. relacje rodzinne czy zawodowe. Dzięki temu będziesz mógł dowiedzieć się więcej o sobie, a także o tym, jak zachować zdrowe ciało zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Leczenie uzależnienia – to możliwe!

Pamiętaj, że przezwyciężenie alkoholizmu to proces. Mniej niż połowa osób nawraca po osiągnięciu roku życia w trzeźwości. Liczba ta zmniejsza się do mniej niż 15 procent w przypadku osób, które utrzymały się w trzeźwości przez lat pięć. Aby uzyskać jak największą szansę na długotrwałą trzeźwość po ukończeniu programu leczenia szpitalnego lub w ośrodku terapii uzależnień, należy uczestniczyć w lokalnych grupach wsparcia i kontynuować poradnictwo.

Całkowite wyleczenie choroby alkoholowej jest jednak możliwe! Wiele osób przezwyciężyło już uzależnienie i zbudowało swoje życie na nowo.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień EMPATIA

Skuteczne leczenie uzależnień:

  • leczenie alkoholizmu
  • leczenie narkomanii
  • leczenie hazardu
  • leczenie uzależnień behawioralnych

Maszewo 14A
09-400 Brwilno

Skontaktuj się ośrodkiem i uzyskaj pomoc!

E-mail:
[email protected]

Tel:
725 421 229

Strona www:
https://www.osrodek-empatia.org/

materiał zewnętrzny, promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotr Nowakowski: Jesteśmy zadowoleni z tego, co mamy
Następny artykuł6 zł za paliwo? To możliwe już w te wakacje