W informacji dla spedytorów amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic przekazał, że nowe stawki zaczną obowiązywać od godz. 12.01 czasu wschodniego (5.01 GMT) we wtorek w związku z długotrwałą batalią przeciwko publicznym subwencjom dla Airbusa i Boeinga. Wcześniej urząd przedstawiciela ds. handlu (USTR) zapowiedział nałożenie dodatkowej stawki celnej 15 proc. na elementy samolotów włącznie z kadłubami i skrzydłami oraz 25 proc. na niektóre wina.
Czytaj także: Unia stawia na Joe Bidena w sporze o subwencje
Rozmowy Waszyngtonu z Brukselą o zakończeniu sporu handlowego trwającego od 2004 r. utknęły w martwym punkcie w ostatnich tygodniach kadencji administracji Trumpa — powiedział Reuterowi pewien Europejczyk znający temat. Waszyngton naciskał też na zawarcie odrębnego rozwiązania z Londynem, bo Brytyjczycy są udziałowcami Airbusa, ale już wystąpili z Unii. Bruksela zamierza dążyć do szybkiego zakończenia sporu w rozmowach z ekipą prezydenta Joe Bidena.
Airbus oświadczył, że objęcie cłem komponentów lotniczych produkowanych we Francji i Niemczech da skutki odwrotne do oczekiwanych i jeszcze bardziej zaszkodzi amerykańskim pracownikom w montowni A320 i A220 w Mobile, Alabama. Wedut rzecznika z Tuluzy, zaszkodzi to produkcji A320 z komponentami z Francji i Niemiec, natomiast nie A220 z podzespołami kanadyjskimi. W 2020 r. Airbus dostarczył ponad 40 samolotów z rodziny A320, ale w tym roku ta liczba będzie mniejsza z powodu pandemii.
Początkowy wpływ nowych stawek celnych będzie ograniczony, bo firmy lotnicze zapewniają sobie zawczasu duże komponenty (kadłuby, skrzydła), aby zachować płynność produkcji. Amerykańskie cła dotyczyły już samolotów pochodzących z Europy, ale istniała w nich luka, pozwalająca Airbusowi wysyłać komponenty do Mobile i sprzedawać tamtejsze samoloty w Stanach bez cła. Nowe stawki likwidują tę lukę.
Podobnie ma się sprawa z alkoholem pochodzącym z krajów partnerów Airbusa: Francji. Niemiec, Hiszpanii i W. Brytanii: było na nie karne cło, teraz USTR dodał nowe rodzaje wobec Francji i Niemiec. W odróżnieniu od poprzednich decyzji o nowych cłach ogłaszanych w krótkim terminie, tym razem USTR nie przyznał wyłączenia ża … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS